Petru: Polskie studia są niedostosowane do potrzeb rynku pracy

- Zupełnie zapomnieliśmy o szkolnictwie zawodowym, które jest fundamentalne - mówi przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Petru: Polskie studia są niedostosowane do potrzeb rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

10 paź 2015 16:37


Działająca w Ignatkach koło Białegostoku firma Plum specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji innowacyjnej elektroniki przemysłowej dla branż gazownictwa, ogrzewnictwa, wentylacji oraz wodociągów.

Jak mówił podczas konferencji prasowej Petru, Plum to polska i bardzo innowacyjna firma. Mówił, że jest ona przykładem, że w Polsce można produkować innowacyjne rozwiązania, ale też tego jak wykorzystywać polską myśl naukową.

Współpraca nauki z biznesem

W ocenie Petru, naszym problemem jest to, że współpraca nauki z biznesem odbywa się na poziomie mikro. - Pytanie jest takie: dlaczego w ramach polskiego systemu edukacji, polskiej nauki, nie ma możliwości, by tego typu przedsięwzięcia były w skali makro - pytał Petru.

Jego zdaniem, przykład podbiałostockiej firmy, pokazuje, że w Polsce jest "olbrzymi problem współpracy nauki z biznesem". W ocenie Petru, problem leży w samej edukacji. Jako przykład podał studentów kończących studia, którzy w trakcie nauki nie byli w firmach.

Zdaniem Petru, nauka jest "zbyt teoretyczna". - Problem polega na tym, że nie ma tej współpracy nauki z biznesem, nie ma studiów dostosowanych do potrzeb rynku pracy. Zupełnie zapomnieliśmy o szkolnictwie zawodowym, które jest fundamentalne - mówił.

Zapomniane szkolnictwo zawodowe

Jego zdaniem, reformy wymaga też polska szkoła. Zaapelował też do Związku Nauczycielstwa Polskiego, by związek nie upierał się przy Karcie Nauczyciela. Przypomniał, że w programie Nowoczesnej są propozycje reformy Karty Nauczyciela tak, że w ramach środków, które ma dyrektor szkoły, może zwalniać złego nauczyciela i może dać podwyżki dobremu.

Po wizycie w firmie w Ignatkach Petru spotkał się z mieszkańcami Białegostoku w centrum miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.