• „Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce” – powiedział Adam Abramowicz podczas konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.
• Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił swoje rekomendacje dla szkolnictwa.
- Autor:JP
- •1 lip 2016 12:37

Według badania Manpower z 2015 roku 41 proc. przedsiębiorców deklarowało problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W tym 47 proc. widziało problem w braku umiejętności technicznych kandydatów.
Przyczyn takiej sytuacji jest wiele
Według danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ponad połowa uczniów gimnazjum nie potrafi sprecyzować swoich planów związanych z przyszłością zawodową, 46 proc. osób zajmujących się doradztwem zawodowym nie posiada formalnego wykształcenia w tym zakresie, tylko 10 proc. treści zajęć z poradnictwa zawodowego dotyczy rynku pracy i predyspozycji zawodowych uczniów, a bardzo mały odsetek uczniów korzysta z usług doradcy zawodowego.
– Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce. Nadszedł czas na zmiany w systemie edukacji – powiedział Adam Abramowicz, poseł na Sejm, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, witając uczestników konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.
Także Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP zwrócił uwagę, że wykwalifikowani pracownicy techniczni z nowymi umiejętnościami są równie potrzebni jak naukowcy i inżynierowie.
– Jednym z motorów wzrostu gospodarczego w Polsce powinna być specjalizacja regionalna w postaci zakładów przemysłowych i wykwalifikowanej kadry oraz rozwój regionów. Wykorzystanie potencjału regionalnego i właściwy system szkolenia zawodowego pod potrzeby rynku pracy jest sposobem na spadek bezrobocia i wyjście z pułapki średniego dochodu – powiedział.
– Nasze rekomendacje dotyczące modyfikacji modelu szkolnictwa zawodowego przedstawiliśmy w naszym raporcie „Efektywne szkolnictwo zawodowe jako kluczowy element nowoczesnej gospodarki” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP i członek zarządu fundacji WEI (prezentacja do pobrania poniżej).

DO POBRANIA

Słowa kluczowe
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Adam Abramowicz
- Mariusz Pawlak
- Cezary Kaźmierczak
- Teresa Wargocka
- Ministerstwo Edukacji Narodowej
KOMENTARZE (1)