Paradoks bezrobocia i braku pracowników

• „Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce” – powiedział Adam Abramowicz podczas konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.
• Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił swoje rekomendacje dla szkolnictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Paradoks bezrobocia i braku pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 lip 2016 12:37


Według badania Manpower z 2015 roku 41 proc. przedsiębiorców deklarowało problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W tym 47 proc. widziało problem w braku umiejętności technicznych kandydatów.

Przyczyn takiej sytuacji jest wiele

Według danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ponad połowa uczniów gimnazjum nie potrafi sprecyzować swoich planów związanych z przyszłością zawodową, 46 proc. osób zajmujących się doradztwem zawodowym nie posiada formalnego wykształcenia w tym zakresie, tylko 10 proc. treści zajęć z poradnictwa zawodowego dotyczy rynku pracy i predyspozycji zawodowych uczniów, a bardzo mały odsetek uczniów korzysta z usług doradcy zawodowego.

– Paradoksem jest duże bezrobocie i jednoczesny brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Polsce. Nadszedł czas na zmiany w systemie edukacji – powiedział Adam Abramowicz, poseł na Sejm, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, witając uczestników konferencji „Przedsiębiorczość w kształceniu zawodowym. Szanse i zagrożenia wyboru zawodu”.

Także Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP zwrócił uwagę, że wykwalifikowani pracownicy techniczni z nowymi umiejętnościami są równie potrzebni jak naukowcy i inżynierowie.

– Jednym z motorów wzrostu gospodarczego w Polsce powinna być specjalizacja regionalna w postaci zakładów przemysłowych i wykwalifikowanej kadry oraz rozwój regionów. Wykorzystanie potencjału regionalnego i właściwy system szkolenia zawodowego pod potrzeby rynku pracy jest sposobem na spadek bezrobocia i wyjście z pułapki średniego dochodu – powiedział.

– Nasze rekomendacje dotyczące modyfikacji modelu szkolnictwa zawodowego przedstawiliśmy w naszym raporcie „Efektywne szkolnictwo zawodowe jako kluczowy element nowoczesnej gospodarki” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP i członek zarządu fundacji WEI (prezentacja do pobrania poniżej).

CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

miki 2016-07-02 11:19:23

Paradoksem jest to że pracodawcy wykwalifikowanym pracownikom chcą płacić 10 zl netto