Państwowej nauce brakuje konkurenta

Współpraca między nauką i biznesem jest tak trudna, bo obie strony żyją w świecie różnych wartości - powiedział Piotr Voelkel, założyciel i właściciel grupy kapitałowej Vox.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Państwowej nauce brakuje konkurenta

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

9 lut 2015 18:08


Dla naukowca największą wartością jest samo odkrycie, a uciążliwe próby przekucia tego odkrycia w pieniądze są już znacznie mniej interesujące. Z kolei dla biznesu z oczywistych względów jest dokładnie odwrotnie. To sprawia, że skuteczna współpraca nauki i biznesu nie jest sprawą łatwą - powiedział Piotr Voelkel w trakcie sesji „Innowacje i rozwój - szansa na przełom w polskiej gospodarce”, która odbyła się w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Jego zdaniem karygodnym błędem było, że ktoś kiedyś podjął decyzję, iż państwowe wyższe szkoły w Polsce będą uczyć za darmo. - Proszę sobie wyobrazić jakość jedzenia w barach mlecznych, gdyby ktoś wymyślił, że będzie tam ono darmowe - mówił właściciel grupy kapitałowej Vox. - W państwowych szkołach wyższych nie widać chęci zmiany właśnie dlatego, że nie czują one oddechu konkurentów na plecach - tłumaczył Piotr Voelkel.

Jak dodał, jeden grzech, który można wskazać także po stronie przemysłu jest taki, że wielu przedsiębiorców, zazdrosnych o swoje budowane pieczołowicie imperia, nie potrafi tworzyć zespołów i dopuszczać do nich ludzi, którzy mogliby wciągać do współpracy także przedstawicieli nauki. - Należy ich uczyć pracy w zespole. Żeby nie postrzegali eksperta zewnętrznego w kategorii rywala - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.