PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Państwowa Straż Pożarna: Jak zostać zawodowym strażakiem? Wymagania do szkół pożarniczych będą większe

  • Autor: PAP/AT
  • 4 gru 2016 12:34

• Od 2017 r. wymagania dla kandydatów do szkół kształcących techników pożarnictwa zostaną podniesione.
• Będą do nich przyjmowane osoby, które mają co najmniej maturę - mówi komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski.

Państwowa Straż Pożarna: Jak zostać zawodowym strażakiem? Wymagania do szkół pożarniczych będą większe
Adobe Stock
REKLAMA

Państwowa Straż Pożarna ma własny system kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego, składający się z dwóch spójnych obszarów. Pierwszy odpowiada za kształcenie zawodowe przygotowujące młodych ludzi do zawodu strażaka, technika pożarnictwa lub inżyniera pożarnictwa. Drugi związany jest z podwyższaniem kwalifikacji zawodowych w strukturach straży.

W Polsce działają trzy szkoły kształcące techników pożarnictwa: szkoły aspirantów PSP w Krakowie i w Poznaniu oraz Centralna Szkoła PSP w Częstochowie. Ich absolwenci uzyskują tytuł technika pożarnictwa, a także pierwszy stopień w korpusie aspirantów. Każdego roku do egzaminów podchodzi w sumie ok. 2,5 tys. osób, a dostaje się niespełna 300. Aby ubiegać się o przyjęcie, trzeba mieć polskie obywatelstwo, ukończone nie więcej niż 23 lata oraz średnie wykształcenie bez matury.

Komendant główny PSP przypomniał, że Państwowa Straż Pożarna ma w swojej strukturze uczelnię wyższą - Szkołę Główną Służby Pożarniczej, która kształci inżynierów pożarnictwa i magistrów inżynierów pożarnictwa. Jej absolwentom nadawany jest w stopnień młodszego kapitana.

Czytaj też: Strażacy dostaną dodatek do emerytury?

Komendant podkreślił, że podnoszenie kwalifikacji jest bardzo potrzebne m.in. z uwagi na to, że współczesne służby ratownicze dysponują coraz bardziej skomplikowanym i nowoczesnym sprzętem. "Świat idzie do przodu. Zdarzenia, do których jeździmy, są coraz bardziej skomplikowane. Do tego dochodzi terroryzm na świecie. Kiedyś w ludzkich rękach było mniej materiałów chemicznych i biochemicznych, nie występowały tzw. brudne bomby, teraz się to zmienia. My, strażacy, musimy się na to przygotować, aby móc udzielać skutecznej pomocy. Musimy podnosić wymagania również wobec siebie. W 2017 r. chcemy podnieść wymagania i do szkoły aspirantów będziemy przyjmować osoby co najmniej z maturą" - zapowiedział.

Szef PSP zwrócił uwagę na potrzebę doskonalenia zawodowego strażaków, także podczas służby. "Strażak, który przychodzi na 24-godzinną służbę, powinien się tam doskonalić. Chodzi m.in. o ćwiczenia związane z obsługą sprzętu. Stan, który zastałem, obejmując stanowisko komendanta głównego, jest niestety nieco inny" - powiedział Suski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Państwowa Straż Pożarna: Jak zostać zawodowym strażakiem? Wymagania do szkół pożarniczych będą większe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • x 2019-02-07 18:36:34

    jak łatwo zostać strazakiem OSP

  • jacuss 2019-01-11 20:21:40

    Trzeba mieć duuże plecy aby tam się dostac.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA