×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Otwarto nową siedzibę Collegium Medicum UKSW w Warszawie

  • Autor: PAP/JP
  • 17 mar 2022 17:09

Sale dydaktyczne i wiele specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt znajduje się w nowej siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie, którą oficjalnie otwarto w czwartek. Budowa kosztowała 43 mln zł.

Otwarto nową siedzibę Collegium Medicum UKSW w Warszawie
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystego otwarcia budynku Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA
  • Budynek Collegium Medicum powstał na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3.
  • W nowej siedzibie znajdują się m.in. sale mikroskopowe z wysokiej klasy mikroskopami i monitorami, laboratorium cytofizjologii i histologii z nowoczesnym czytnikiem preparatów oraz platformą do archiwizacji przetwarzania i udostępniania między naukowcami preparatów - PathXL.
  • Jest też w pełni wyposażona pracownia biologii molekularnej i genetyki, pracownia biochemii oraz diagnostyki laboratoryjnej. Koszt budowy nowego gmachu to 43 mln zł.

Szef MEiN Przemysław Czarnek podkreślił w czasie briefingu prasowego, że inwestycja ta powstała w bardzo szybkim tempie. "Można mieć działkę, można mieć pieniądze, ale nie jest łatwo inwestować dzisiaj, a ten budynek powstał rzeczywiście w błyskawicznym tempie" - zauważył. Kamień węgielny pod budynek Collegium Medicum UKSW wmurowano w sierpniu 2020 r.

Czarnek dodał, że tego typu inwestycje są bardzo ważne, bo kształcą lekarzy, których w Polsce brakuje. "Będzie również kształcił lekarzy, którzy będą kontynuować swoje studia medyczne po tym, jak we Lwowie czy w Stanisławowie nie jest to już dziś możliwe ze względu na wojnę" - dodał.

W czasie uroczystości otwarcia nowej siedziby Collegium Medicum UKSW Czarnek powiedział, że jest zrozumienie do kształcenia większej liczby lekarzy, bo szczególnie ich brakuje i będzie brakować. Zadeklarował dalsze wsparcie dla UKSW.

"Jesteśmy tu z księdzem rektorem poumawiani na kolejne inwestycje w obszarze medycyny. Środki finansowe na to będziemy przeznaczać" - poinformował.

Wyraził nadzieję, że odblokowane zostaną środku z KPO, bo - jak mówił - tam są miliardy złotych na inwestycje medyczne w obszarze uniwersytetów medycznych i tych, które prowadzą kierunki lekarskie.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber, obecny na oficjalnym otwarciu, zapewnił o wsparciu finansowym ze strony resortu zdrowia. "Wspólnie z ministerstwem edukacji i nauki podejmujemy działania, by ta infrastruktura była coraz lepsza, (...), by liczba studentów była coraz większa, (...) by liczba miejsc, w których kształceni są lekarze była coraz większa" - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Otwarto nową siedzibę Collegium Medicum UKSW w Warszawie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA