Główne założenia projektu znowelizowanej Konstytucji dla Nauki przedstawił 30 stycznia 2020 r. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jej celem jest zagwarantowanie wszystkim członkom wspólnoty uczelni oraz pracownikom systemu szkolnictwa wyższego i nauki wolności związanych z kształceniem, wyrażaniem poglądów i prowadzeniem działalności naukowej.

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało rozwiązania, które w większym stopniu niż aktualna ustawa zagwarantują wolność wyrażania poglądów na uczelniach czy w instytutach naukowych.
- Minister Gowin zaznaczył, że uczelnie muszą być przestrzenią, w której swobodnie ścierają się różne poglądy, rozmaite zapatrywania i metodologie. - Oczywiście, przy założeniu naukowego charakteru głoszonych stanowisk, zajmowanych podczas wykładów czy będących treścią badań naukowych.
- Nowela zakłada utworzenie 9-osobowej Komisji do spraw wolności w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, której kadencja będzie trwała 5 lat.
Na opracowanie nowelizacji resort nauki zdecydował się w związku z odnotowanymi przypadkami naruszania zasady wolności wyrażania poglądów na uczelniach. Nowe rozwiązania mają wzmocnić akademicką wolność.
Szef MNiSW zwrócił uwagę, że od początku prac nad Konstytucją dla Nauki podkreślał, iż ustawa ta ma poszerzyć autonomię uczelni, co w jego ocenie właśnie się dzieje.
- Większa wolność często była jednak wykorzystywana do tego, żeby ograniczać wolność wewnętrzną uczelni - ocenił Jarosław Gowin.
Minister zaznaczył, że uczelnie muszą być przestrzenią, w której swobodnie ścierają się różne poglądy, rozmaite zapatrywania i metodologie.
- Oczywiście, przy założeniu naukowego charakteru głoszonych stanowisk, zajmowanych podczas wykładów czy będących treścią badań naukowych - zastrzegł.
Czytaj też Konstytucja dla Nauki to milowy krok w budowaniu siły uczelni.
MNiSW przygotowało rozwiązania, które w większym stopniu niż aktualna ustawa zagwarantują wolność wyrażania poglądów na uczelniach czy w instytutach naukowych.
- W naszym przekonaniu aktualny kształt Konstytucji dla Nauki, a przede wszystkim etos akademicki i tradycje polskich uczelni, powinny być wystarczającą gwarancją wolności badań i wykładów - wyjaśnił Jarosław Gowin.
Projekt dotyczy nie tylko uczelni, ale całego systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Główne założenia nowelizacji Konstytucji dla Nauki
W projekcie noweli wprowadzono sformułowanie „wolność wyrażania poglądów”, dlatego art. 3 ust. 1 ustawy po zmianach otrzyma brzmienie: „Podstawą systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest wolność nauczania, wyrażania poglądów, twórczości artystycznej, badań naukowych i ogłaszania ich wyników oraz autonomia uczelni”.


Słowa kluczowe
- Konstytucja dla Nauki
- Jarosław Gowin
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- MNiSW
- uczelnie
- naukowcy
- rynek pracy specjalistów
- Wolność
- edukacja
KOMENTARZE (0)