Oto profil polskiego studenta MBA

W jakim wieku menedżerowie decydują się na studia MBA w Polsce? W jakich branżach pracują i jak duże mają doświadczenie? Wszystkiego dowiecie się z badania "Profil MBA 2014", przeprowadzonego przez MBA Portal.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto profil polskiego studenta MBA

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 wrz 2014 6:45


Jak wynika z badania, przeciętne studia MBA w Polsce to głównie studia Executive MBA, w których grupy uczestników liczą średnio ok. 30 osób. Największa liczba studentów pochodzi z sektora usług finansowych, a także z sektora bankowego i technologicznego. Najrzadziej uczestnikami programów MBA stają się menedżerowie pracujący w takich branżach, jak: turystyka, budownictwo, nieruchomości czy ubezpieczenia.

Czytaj też: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiach MBA w Polsce

Wśród uczestników zdecydowanie więcej jest mężczyzn niż kobiet. W połowie programów oferowanych studentom MBA udział kobiet waha się między 21 a 40 proc. Z kolei 28 proc. programów ma wśród studentów mniej niż 20 proc. kobiet.

Czytaj też: Tak się studiuje MBA w Austrii. Kampus na miarę siedziby Google?

W związku z wymogami studiów MBA, gdzie oprócz tytułu magistra liczy się doświadczenie zawodowe, uczestnicy mają przeciętnie ok. 6-8 lat doświadczenia zawodowego i są w większości w wieku 31-35 lat. Tak więc znacząca większość studentów jest już dojrzałymi osobami, bardzo często z rodzinami i bogatym bagażem doświadczenia zawodowego.

Studenci polskich programów MBA to w znakomitej większości Polacy. Chociaż w przypadku anglojęzycznych studiów można spotkać obcokrajowców.

– Pozytywną i dobrze rokującą zmianą jest liczba kandydatów na studia MBA. Aż 52 proc. programów MBA przyznało, że zanotowano większe zainteresowanie nimi niż w 2012 roku – mówi Jakub Leszczyński z serwisu MBA Portal. – Ponadto liczba kandydatów zagranicznych albo była taka sama jak sprzed roku albo się zwiększyła. Potwierdza to, że Polska jest nadal atrakcyjnym krajem do studiowania MBA. Jednak negatywną informacją jest spadek liczby kobiet studiujących na studiach MBA mimo braku zmiany ogólnej liczby kandydatek na studia – dodaje.

* Badanie zostało opracowane na podstawie ankiet rozesłanych przez MBA Portal do organizatorów programów MBA w dniach od 05.03.2014 do 11.04.2014. Rozesłano ankiety do 49 programów MBA z czego zostało zwróconych 21 ankiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.