PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oto, jak rozpoznać pracowników, których warto przeszkolić

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 6 lut 2020 11:54

Szybkość, z jaką postępuje zmiana w gospodarce, wymaga od zespołów przystosowywania się do nowych okoliczności i obowiązków. Ludzie, by sprostać takim wyzwaniom, regularnie muszą podnosić swoje kwalifikacje. Jak to robić?

Oto, jak rozpoznać pracowników, których warto przeszkolić
Warto przeanalizować zatrudnionych. Zadać sobie pytanie, którzy z zespołu mogą przejąć inicjatywę w kluczowym projekcie? Którzy mają potencja, by poznać nowe możliwości? (fot. archiwum)
REKLAMA
  • Kluczem do sukcesu szkolenia i wdrażania nowych kompetencji jest wytypowanie pracowników, chcących się rozwijać i zdolnych do sprawnej organizacji czasu.
  • Kosztem całego procesu jest ponadprogramowe zaangażowanie pracowników, co musi odbić się na ich dyspozycyjności.
  • Warto pytać pracowników o planowaną ścieżkę kariery zawodowej.

Współczesne przedsiębiorstwa potrzebują wdrożenia na stałe rozwiązań pozwalających na doszkalanie ludzi i ich przekwalifikowywanie, tak by ich praca przynosiła coraz więcej pożytku.

- Szkolenia nie tylko uzbrajają pracownika w potrzebne firmie kompetencje - podkreśla w fastcompany.com Jeff Mazur, doświadczony menedżer, który w swojej karierze przeprowadził wiele procesów przekwalifikowania pracowników. - Pomagają też managerom utrzymać zespół w odpowiedniej kondycji, bez ciągłego poszukiwania nowych ludzi.

Jak więc zacząć przygodę z przekwalifikowywaniem pracowników?

Punkt pierwszy - zdecydować, kogo szkolić

Warto przyjrzeć się swojemu zespołowi. Zadać pytanie, którzy jego członkowie mogą przejąć inicjatywę w kluczowym projekcie? Którzy mają potencjał, by przyswoić nowe umiejętności? Jak podkreśla Jeff Mazur, trzeba ich zatrzymać i dać im możliwość rozwoju.

Mazur przytacza przykład pracownika w IT firmy, w której pracował. Jako wolontariusz prowadził zajęcia z programowania w szkole średniej dla uczniów. Gdy wiedza o tym dotarła do pracodawcy, zaproponowano mu szkolenie z nowych języków programowania. To klasyczne doszkalanie w działach informatycznych.

Mazur jest przekonany, że dzięki woli nauki jaką miał pracownik i możliwościom szkolenia, jakie dała mu firma, obie strony zyskały. Informatyk się rozwijał a przedsiębiorstwo skorzystało z jego nowej wiedzy, podobnie jak uczniowie, których uczył.

Czytaj też: Nowe technologie będą wspierały nauczycieli

Jak mówił Jarosław Marciniak z firmy szkoleniowej Effect Group, zdiagnozowanie potrzeb szkoleniowych jest kluczem do dobrego doboru programu edukacji. Sugerował, by okresowo oceniać pracowników. Taka praktyka regularnie podejmowana pozwala określić poziom wiedzy zatrudnionych, ich umiejętności, jak również postawę wobec wykonywanej pracy, przełożonych czy też klientów.

Punkt drugi - znaleźć dobrze zarządzających czasem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto, jak rozpoznać pracowników, których warto przeszkolić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA