Ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek

Jesienią odbędzie się ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek. Od 2008 r. takie licencjackie studia współfinansowane przez UE ukończyło ponad 30 tys. polskich pielęgniarek, a do zakończenia projektu ma być ich ok. 40 tysięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ostatni nabór na bezpłatne studia pomostowe dla pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 cze 2014 17:12


Dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w ministerstwie zdrowia, kierownik projektu Beata Cholewka na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie przypomniała, że celem projektu jest podniesienie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych z wykształceniem średnim do poziomu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.

Jak poinformowała, od początku realizacji projektu do 12 czerwca 2014 r. studia pomostowe rozpoczęło 39 240 osób, a ukończyło je 30 573 osoby. Obecnie ponad 8 tys. pielęgniarek jest w trakcie studiów - dodała. Jesienią tego roku ruszy ostatnia edycja studiów pomostowych, w ramach której będzie ok. 1,2 tys. miejsc.

"Oprócz uzyskania tytułu wyższego wykształcenia celem programu jest także otwarcie drogi i zmotywowanie pielęgniarek do dalszego rozwoju kariery zawodowej, ale też podniesienie prestiżu zawodowego i społecznego tej grupy zawodowej" - wyjaśniła Cholewka.

"Wzrost kwalifikacji wiąże się często z możliwością awansu w pracy" - mówiła. Jak dodała, wyższe kwalifikacje personelu oznaczają także wyższą jakość opieki pielęgniarskiej i położniczej, którą sprawuje nad pacjentami.

Program przeznaczony jest dla pielęgniarek i położnych, absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, dwuletnich medycznych szkół zawodowych, dwuipółletnich oraz trzyletnich medycznych szkół zawodowych - posiadających świadectwo dojrzałości. W ramach dwusemestralnych studiów pomostowych można uzyskać tyłu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.

Pierwszy nabór na studia odbył się w październiku 2008 r. "Od początku było ogromne zainteresowanie tym projektem" - mówiła Cholewka. Dodała, że jest ono zróżnicowane regionalnie, np. najwięcej osób skorzystało z projektu w woj. świętokrzyskim, a najmniej w woj. lubuskim.

Podkreśliła, że część pielęgniarek z różnych względów nie skorzystała z bezpłatnych studiów pomostowych, ale uzupełnia swe wyższe wykształcenie płacąc za to.

Jak poinformowała Cholewka, obecnie w Polsce, m.in. dzięki projektowi ok. 50 proc. czynnych zawodowo pielęgniarek ma wykształcenie wyższe. Jak mówiła, te proporcje będą się zmieniały w związku z odchodzeniem na emeryturę starszych pielęgniarek, a wchodzeniem do zawodu kolejnych absolwentów studiów pielęgniarskich.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.