Ostatni dzwonek, żeby zapisać się na studia w Danii. Polska matura wystarczy

Duński system szkolnictwa wyższego oferuje studia na wyższym poziomie niż polski, a do tego studia w Danii są darmowe dla wszystkich obywateli UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ostatni dzwonek, żeby zapisać się na studia w Danii. Polska matura wystarczy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 mar 2015 15:23


Zaawansowane technologie, niski poziom korupcji, elastyczność pracy i wolność osobista – m.in. te czynniki pozwoliły Danii zająć 1. miejsce w raporcie magazynu Forbes „Najlepsze Kraje dla Biznesu” 2014. Duńczycy to też najszczęśliwszy i najbardziej ufny naród w sondażach europejskich i ONZ.

Duński system szkolnictwa wyższego oferuje studia na wyższym poziomie niż polski – aż dwa z ośmiu uniwersytetów znajdują się w setce najlepszych uczelni na świecie. Naszych uniwersytetów trzeba wypatrywać dopiero w czwartej setce. W czym tkwi sekret duńskiego systemu edukacji?

Czytaj też: Fakty i mity o studiach za granicą

To nauka zorientowana na praktykę – mówi Olga Siczek z Elab Education Laboratory, instytucji, która pomaga polskim uczniom w aplikacji na zagraniczne uczelnie. – Podczas, gdy w Polsce studenci zajmują się teoriami finansów, w Danii razem z prowadzącym zajęcia wspólnie dyskutują nad tym, jak rozwiązać aktualne problemy finansowe wybranej spółki. To diametralna różnica – tłumaczy Olga Siczek.

Właśnie dlatego największym powodzeniem wśród Polaków wybierających się na studia do Danii cieszą się kierunki związane z międzynarodowym biznesem, marketing management lub specjalistyczne kierunki techniczne.

Duńskie uniwersytety nie wymagają międzynarodowej matury – wystarczy polska matura zdana na poziomie 50-70 proc., a tylko na niektóre kierunki trzeba zdawać maturę rozszerzoną. Bardziej niż wyniki matury, w Danii liczą się oceny z poszczególnych przedmiotów oraz liczba godzin danego przedmiotu w liceum. Część uczelni, głównie akademie, wymaga też przesłania Personal Statement, czyli listu motywacyjnego, oraz referencji od wybranego nauczyciela.

Czytaj też: Studenci, którzy kształcą się za granicą, wrócą do Polski. Jest jednak warunek

– Aplikację na zagraniczne uczelnie warto przygotowywać z osobami, które mają doświadczenie w opracowywaniu tego typu dokumentów i wiedzą, na jakie elementy położyć nacisk, by przekonać uczelnię. To maksymalizuje szanse dostania się na studia – przekonuje ekspertka z Elab Education Laboratory.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anna 2015-08-20 10:14:54

Ja już jestem praktycznie spakowana. Ogromnie się stresuję, w końcu to zupełnie obce miejsce, ale zawsze chciałam to zrobić, więc cieszę się, że mogę spełnić marzenia. Przygotowywałam się do tego przez trzy lata liceum, ale w życiu bym tych wszystkich formalności nie ogarnęła gdyby nie ta agencja //studiazagranica.info/. We wrześniu już wylatuję!