×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Osoby z niepełnosprawnościami i wykształceniem wyższym mają 70 proc. szans na zatrudnienie

  • Autor: PAP/KO
  • 9 lis 2022 12:23

- U osób z niepełnosprawnościami, uzyskujących wykształcenie wyższe, szansa na zatrudnienie wzrasta do prawie 70 proc., a u osób gorzej wykształconych ten odsetek nie przekracza kilkunastu procent – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Osoby z niepełnosprawnościami i wykształceniem wyższym mają 70 proc. szans na zatrudnienie
Współczynnik osób z niepełnosprawnościami, poszukujących pracy z 70 proc. zmniejszył się do ponad 50.(fot. shutterstock)
REKLAMA
  • W przypadku osób z niepełnosprawnościami zależność między edukacją i szansami na zatrudnienie jest jeszcze większa niż u osób bez takich ograniczeń.
  • Na przestrzeni ostatnich 9 lat współczynnik osób z niepełnosprawnościami, poszukujących pracy z 70 proc. zmniejszył się do ponad 50.
  • Podmioty zatrudniające większą liczbę takich osób, są beneficjentami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i otrzymują zachęty finansowe sięgające nawet 75 proc. wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością.

Pełnomocnik rządu wziął w środę udział w organizowanej w Łodzi po raz dziesiąty konferencji "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy", poświęconej zagadnieniom aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

"W przypadku osób z niepełnosprawnościami zależność między edukacją i szansami na zatrudnienie jest jeszcze większa niż u osób bez takich ograniczeń. Konferencja, która łączy uczelnie wyższe i tematykę rynku pracy, jest strzałem w dziesiątkę, bo w przypadku osób z niepełnosprawnościami uzyskujących wykształcenie wyższe szansa na zatrudnienie wzrasta do prawie 70 proc.; osoby z niższym wykształceniem mają te szanse na poziomie od dziesięciu do kilkunastu procent - w zależności od kierunku kształcenia" - podkreślił Wdówik.

Jego zdaniem w ostatnich latach można zaobserwować rosnące zaangażowanie świata akademickiego w kraju w likwidowanie barier, jakie osoby z niepełnosprawnościami napotykały na uczelniach.

"Świat akademicki szuka rozwiązań dotyczących tego, gdzie człowiek z niepełnosprawnością może się kształcić i jakich technologii używać, aby go w tym wesprzeć" - zaznaczył.

Czytaj też: Nowy trend wchodzi do rekrutacji. "Widać zwątpienie i pewną formę strachu"

Zmiana w podejściu do niepełnosprawności 

W opinii Wdówika już w samym podejściu do niepełnosprawności nastąpiła w ostatnich latach daleko idąca zmiana - z modelu medycznego na model oparty o prawa człowieka, wynikający z konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Osoby z niepełnosprawnościami i wykształceniem wyższym mają 70 proc. szans na zatrudnienie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Szymon 2023-03-06 18:40:56

    A później to niepełnosprawni nie dostają później wynagrodzeń za pracę tak jak u nas w firmie Milmex Systemy Komputerowe w Sosnowcu!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA