OHP mają zmienić nazwę, strukturę i rozszerzyć działalność

• Prowadzenie samodzielnego szkolnictwa zawodowego, tworzenie młodzieżowych spółdzielni socjalnych i mieszkaniowych oraz zwiększenie liczby wyjazdów do pracy za granicę – to propozycje zmian w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy.
• Zmieni się też ich nazwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OHP mają zmienić nazwę, strukturę i rozszerzyć działalność

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

26 wrz 2016 15:59


Zmienić ma się także sama nazwa i struktura organizacji.

Planowanemu przeobrażeniu OHP poświęcona była konferencja prasowa w Katowicach, z udziałem wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda. Właśnie temu resortowi podlegają OHP, których tradycja sięga dziesiątek lat.

Wiceminister zaznaczył, że dzięki swemu potencjałowi Hufce staną się ważnym elementem reformy rynku pracy, powinny wpisać się także w reformę szkolnictwa zawodowego. Rząd chce poprawić warunki pracy i płacy kadry dydaktyczno-wychowawczej oraz podopiecznych organizacji - zadeklarował Szwed.

- Zmiany w OHP wynikają też ze zmian, które proponuje rząd PiS m.in. w szkolnictwie zawodowym: powrót do szkolnictwa zawodowego w postaci dwuletniej szkoły branżowej - jakby dawnej zawodówki - i później technikum. W to wszystko musimy również wkomponować OHP w części edukacyjnej - powiedział Szwed.

Przypomniał, że na polskim rynku pracy brakuje przedstawicieli zawodów technicznych i OHP są doskonałym miejscem, gdzie można kształcić takich pracowników. Wiceminister wyraził też przekonanie, że zmiana w Hufcach pomoże uporządkować obecne programy wsparcia dla młodych. Dziś wiele zadań się dubluje - wskazał.

Jak przekonywał wojewódzki komendant OHP w Katowicach Bogumił Kanik, trzeba sprawić, by oferta OHP była dla młodzieży interesująca. Według niego jedną z największych atrakcji są wyjazdy do pracy za granicę, dlatego wymiana młodzieży powinna być bardziej intensywna niż dotychczas. Chodzi nie tylko o wyższe niż w Polsce zarobki i naukę języków obcych, ale walory wychowawcze takich wyjazdów.

Czytaj też: MRPiPS: Chcemy, by osoby niepełnosprawne pracowały nie tylko na rynku chronionym

- Doraźne konsultacje, doradztwo zawodowe - jak było to tej pory - to za mało. Żeby wychować młodzież, musimy jako wychowawcy być z nią przez cały czas, najlepiej na jakimś wyjeździe, turnusie edukacyjno-wychowawczym - przekonywał Kanik.

Śląski komendant podkreślił, że trzeba przywrócić etos pracy wśród młodzieży. Stąd pomysł organizowania przez same Hufce spółdzielni socjalnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi o to, by uczestnicząc w kursie zawodowym w ramach dostępnych środków mogli wyremontować dla siebie mieszkanie z zasobów komunalnych lub wybudować mieszkanie w taniej technologii. Dla wielu osób może to być szansa na start w dorosłe życie - przekonywał Kanik.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aureliusz 2017-07-05 14:59:32

Jasne że fikcja! Tylko niepotrzebne papiery dla tych wyżej! Co nic nie robią, aby się utrzymać. Oni wymyślili nieskończony ranking ( jak w sporcie ) a młodzież to już historia. Ale to już było i nie wróci więcej pa pa...Witaj restrukturyzacjo! Generalnie w tym wymiarze już niepotrzebne. Inne czasy ,inne potrzeby,mniej szkół , mniej młodzieży. To zadania już dla innych organizacji może nawet już społecznych.

praca w OHP 2017-05-30 23:09:31

młody człowiek powinien być najważniejszy, wielu z nim udało się w hufcach pomóc, tylko "ci na górze" ciągle oczekują wyników - ilość programów, imprez, innowacji w przeliczeniu na ilość uczestników, etatów itp itd jakby to była fabryka, roczna punktacja i ocena jednostek, wyścig między komendami, paranoja, a jeszcze w zeszłym roku KTOŚ deklarował, że takiego wyścigu nie będzie...

Neciko 2016-12-01 20:14:42

Najpierw trzeba się w ohp zatrudnić A następnie się mądrzyć. W Hufcach fikcji nie ma A co do papierów to się zgadzam uzupełnienie ich pochłania bardzo dużo czasu