OECD: Polscy absolwenci należą do najbardziej wykształconych na świecie

Dane OECD dotyczące edukacji wyróżniają Polskę jako ponadprzeciętny kraj: więcej niż 50 proc. populacji w wieku akademickim kończy uniwersytet, przy czym średnia dla przebadanych krajów członkowskich wynosi 40 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

OECD: Polscy absolwenci należą do najbardziej wykształconych na świecie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lip 2014 10:30


Zaledwie w ostatniej dekadzie liczba studentów w Polsce zwiększyła się o 10 proc., natomiast osób kończących studia o 20 proc. Wśród badanych krajów Polska zajęła drugie miejsce co do odsetka absolwentów w roku 2011 (po Islandii, za nami plasowały się Wielka Brytania i Nowa Zelandia). Zaledwie trzy lata wcześniej Polska zajmowała 4. pozycję. Wraz z tak dużą liczbą osób z wyższym wykształceniem w parze idzie walka o zainteresowanie pracodawców.

Szacuje się, że co najmniej 70 proc. młodych Polaków rozpocznie naukę na uczelni wyższej w trakcie swojego życia. Pomimo tego, że stopa bezrobocia spada wraz z poziomem wykształcenia (według danych GUS w I kw. 2014 wynosiła 28.3 proc. dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym i gimnazjalnym, 11.6 proc. dla osób z dyplomem uczelni wyższej), a absolwenci mają relatywnie dobrą sytuację na rynku, pierwszy krok ku karierze bywa najtrudniejszy. Stąd też pomysł wyszukiwarki ofert pracy Adzuna na konkurs "Absolwent Roku".

Skierowany on jest do wszystkich ubiegło- oraz tegorocznych absolwentów. Nagrodzona zostanie osoba najzdolniejsza w swojej dziedzinie - zaangażowana politycznie czy społecznie, naukowiec, sportowiec, przedsiębiorca czy wybijająca z tłumu. Osoby chcące wziąć udział w konkursie muszą odpowiedzieć na kilka krótkich pytań i wyjaśnić co sprawia, że wyróżniają się na tle innych. A nagrody? Oczywiście tytuł "Absolwenta Roku", 5 tys. zł i praktyki zawodowe w prestiżowej firmie (w tym: eBay, L'Oreal, Sony, Google).

Zainteresowani mogą wysyłać zgłoszenia do 22 sierpnia 2014. Więcej informacji na stronie Adzuny.

* Wśród przebadanych przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) krajów, znalazły się: Islandia, Polska, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Dania, Australia, Finlandia, Słowacja, Japonia, Norwegia, Irlandia, Holandia, Szwecja, Czechy, Izrael, Portugalia, Stany Zjednoczone, Słowenia, Kanada, Austria, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Chile, Turcja, Meksyk, Arabia Saudyjska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

oewsb 2014-07-24 18:56:46

Dobry wieczór, @Zuzanna: To prawda w Wyższej Szkole Bankowej wierzymy w PRAKTYKĘ, której źródłem jest nasza świetnie wyszkolona kadra. Zuzanna możemy wiedzieć czy u nas jeszcze studiujesz, czy może jesteś już absolwentką? Co studiujesz/studiowałaś? :) Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia

Zuzanna 2014-07-23 12:40:29

Nigdy nie brałam pod uwagę zrezygnowania czy w ogóle nie pójścia na studia, są dla mnie koniecznością, żeby nie skończyć na kasie. Na WSB uczą praktycy, którzy wiedzą jakie potrzeby stawia rynek pracy.