Od 2018 r. połowa absolwentów medycyny zostanie bez specjalizacji?

W roku 2018 dyplomy otrzymają studenci, którzy studiowali na starych i nowych zasadach. Na rynku znajdzie się 6 tys. absolwentów. Czy wystarczy dla nich miejsc rezydenckich?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Od 2018 r. połowa absolwentów medycyny zostanie bez specjalizacji?

PODZIEL SIĘ


Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

1 kwi 2014 12:02


Od lat samorząd lekarski alarmuje, że medyków zaczyna brakować. Ewa Kopacz jako minister zdrowia postanowiła, że sytuację poprawi zniesienie stażu podyplomowego.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, pierwsi studenci, którzy medycznego fachu mieli się uczyć rok krócej, kończą naukę w 2018 r. Razem z nimi dyplomy dostanie rocznik studiujący na starych zasadach. -To znaczy, że w roku 2018 znajdzie się na rynku pracy ponad 6 tys. absolwentów kierunku lekarskiego.

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych wskazuje, że wszyscy będą się starać się o miejsca rezydenckie. Nie ma jednak informacji, żeby liczba miejsc rezydenckich w 2018 r. miała zostać zwiększona.

Sfinansowanie dodatkowych 3 tys. etatów rezydenckich kosztowałoby budżet 125 mln zł rocznie. W zależności od specjalizacji rezydentury trwają od czterech do sześciu lat.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jmb58 2014-04-02 14:45:30

A nie łaska robić specjalizację odpłatnie, tak jak robią to fizjoterapeuci?