- PortalSamorzadowy.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT
- •13 wrz 2017 13:37
Rusza pilotażowy program szkolenia wojskowego dla studentów pn. „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”.

• Sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko podpisali porozumienie w sprawie wprowadzenia do uczelni programu pilotażowego pn. "Koncepcja edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”(wojskowa organizacja studencka działająca od 1918 r.).
• Studenci znów będą mogli uczestniczyć w zajęciach wojskowych i uzyskać stopień kaprala rezerwy, a w przyszłym roku także podporucznika.
• Zajęcia teoretyczne dla wszystkich chętnych studentek i studentów bez względu na rok studiów i kierunek odbywać się będą w roku akademickim w uczelni. Praktyczne w wakacje w jednostce wojskowej.
MON zakłada, że w ramach tego programu w pierwszym roku na potrzeby korpusu szeregowych i podoficerów, przeszkoli do 10 tys. studentów. Porozumienie zakłada również szkolenie studentów na oficerów. Kursy oficerskie ruszą w 2018 r. Według szacunków resortu obrony koszty organizacji szkolenia dla studentów w nowym roku akademickim wyniosą ok. 212 mln zł, a w kolejnych latach ok. 271 mln zł.
Powrót do szkolenia studentów wynika według MON z ważnego zadania, jakim jest odbudowa rezerw osobowych. - Jednym z naszych przedsięwzięć jest właśnie stworzenie możliwości ochotniczego szkolenia studentów - informował media wiceminister Dworczyk.
Czytaj też: WOT: liczymy ponad 5000 żołnierzy, trwa kolejna tura szkoleń
Zdaniem Łukasza Szeleckiego, rzecznika prasowego MNiSW zorganizowanie, obok programu studiów, dodatkowych zajęć z zakresu bezpieczeństwa ma dziś sens. - Celem dodania w programach kształcenia treści związanych z bezpieczeństwem jest, by studenci i absolwenci posiadali wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące bezpieczeństwa państwa - podkreślał rzecznik Szelecki.
Resort nauki i szkolnictwa wyższego zapewnia jednocześnie, że jego intencją nie jest przywrócenie w szkołach wyższych obowiązkowych szkoleń wojskowych. - Program uruchomiono z pełnym poszanowaniem autonomii uczelni". Będą one przystępować do tego programu na zasadzie dobrowolności - podkreślał wiceminister Aleksander Bobko.



Słowa kluczowe
- Michał Dworczyk
- Aleksander Bobko
- Łukasz Szelecki
- Ministerstwo Obrony Narodowej
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- studia
KOMENTARZE (0)