Obietnice premier się spełniają? Sto osób może liczyć na kasę na zagraniczne studia

Zgodnie z obietnicą premier Ewy Kopacz, którą wygłosiła w swoim expose, polski rząd opłaci co najmniej stu osobom studia za granicą. Również zgodnie z zapowiedzią - studenci później będą musieli to odpracować.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obietnice premier się spełniają? Sto osób może liczyć na kasę na zagraniczne studia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 paź 2014 10:40


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Finansów przygotowały program dla studentów, który ma ruszyć od 2015/2016 r. Rząd postanowił umożliwić polskim uczniom studia za granicą poprzez wsparcie finansowe. W przyszłym roku szansę będzie miało 100 studentów, a w następnym aż 200.

Czytaj też: Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

Co musi zrobić student, by dostać się do programu? Musi mieć potwierdzenie, że został przyjęty na daną uczelnie, a następnie przejść przez selekcję. Wybrane osoby dostaną pieniądze na pokrycie czesnego - w postaci grantu lub kredytu. Rozważany jest także pomysł, by w jakimś stopniu sfinansować koszty utrzymania.

Czytaj też: Studia będą bezpłatne dla wszystkich?

Student, który zostanie wybrany, podpisze umowę z rządem. Jeśli po studiach przepracuje odpowiednią liczbę lat w Polsce, to zobowiązania zostaną umorzone lub spłaci je państwo. Gdy jednak nie zdecyduje się na powrót do kraju, wówczas będzie musiał oddać pieniądze - informuje "DGP"

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ROZGORYCZONY 2014-10-22 20:39:00

A co z Polakami wracającymi do kraju. Aby studiować na Uniwersytecie Medycznym muszę ponosić koszt taki jak obywatel innego państwa /studiuję na medycynie anglojęzycznej/.Szkołę średnią kończyłem w Anglii gdzie językiem wykładowym był język angielski .Po ukończeniu szkoły postanowiłem że wracam do kraju/wbrew woli rodziców/.Czytałem polska prasę ,śledziłem media gdzie prześcigano się z odezwami-Polacy wracajcie do kraju-wróciłem. I cóż czuję się jak bezpaństwowiec /studia bezpłatne dla studentów z Białorusi,Ukrainy,rząd refundować będzie studia Polaków za granicą/ale mój przypadek nie jest brany pod uwagę.Jestem obywatelem tego kraju nie posiadam podwójnego obywatelstwa. I teraz zastanawiam się jak ma się to do motywacji powrotu Polaków do kraju.