Nowy rząd Beaty Szydło: Anna Zalewska, minister edukacji o likwidacji gimnazjów: Nikt nie zostanie zwolniony

- O wygaszaniu gimnazjów będę najpierw rozmawiała z nauczycielami i związkami zawodowymi - mówi Anna Zalewska, minister edukacji w rządzie Beaty Szydło.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy rząd Beaty Szydło: Anna Zalewska, minister edukacji o likwidacji gimnazjów: Nikt nie zostanie zwolniony

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

10 lis 2015 9:24


- Nie wolno majstrować przy edukacji, to zadeklarowaliśmy. Nie wolno wywoływać chaosu, to również zadeklarowaliśmy. Liczą się dla nas dzieci, rodzice i nauczyciele, to jest ta grupa, która tworzy szkołę - mówiła przed kilkoma dniami Zalewska pytana w radiu TOK FM o zapowiedzianą przez PiS reformę edukacji.

Nie będzie zwolnień

Jak zaznaczyła likwidacja gimnazjów, którą PiS przeprowadzić poprzez ich wygaszanie (czyli zaprzestanie naboru do pierwszych klas) należy widzieć "w całości zmian edukacyjnych, które my nazywamy dobrą zmianą w polskiej edukacji".

Jak tłumaczyła, zwiększy się liczba lekcji historii, fizyki, chemii. - To zwiększenie będzie pełną gwarancją, że nikt nie zostanie zwolniony - powiedziała.

Odnosząc się do zapowiedzi PiS zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków zaznaczyła, że to rodzice będą decydować, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat.

- O wygaszaniu gimnazjów będę najpierw rozmawiała z nauczycielami i związkami zawodowymi. Natomiast prostą zmianą będzie przywrócenie obowiązku szkolnego dla siedmiolatków. Główne zadanie "na już" to zmniejszenie biurokracji i odciążenie nauczycieli od wypełniania setek dokumentów. Będę również rozmawiać z ministrem zdrowia w sprawie stołówek szkolnych, z których korzysta coraz mniej dzieci. Priorytetem będą także pieniądze z Unii Europejskiej – 2 miliardy złotych są zagrożone. Konieczna jest weryfikacja wszystkich projektów – powiedziała Zalewska portalowi Swidnica24.pl.

Kim jest Anna Zalewska?

Anna Zalewska w 1989 r. ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako nauczycielka i zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w rodzinnym mieście.

Należała do Unii Wolności, później przeszła do Prawa i Sprawiedliwości. Od 2002 r. do 2007 r. zasiadała w radzie powiatu świdnickiego, od 2006 r. pełniąc jednocześnie funkcje wicestarosty. W 2005 r. bez powodzenia kandydowała do Sejmu.

Dwa lata później w wyborach parlamentarnych w 2007 r. została wybrana posłem na Sejm VI kadencji z listy PiS. Startowała w okręgu wałbrzyskim, uzyskując ponad 10,5 tys. głosów. Ponownie mandat poselski uzyskała w 2011 r. i w 2015 r. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało na nią 22,4 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Przerażona 2015-11-12 16:52:15

Niestety Pani minister myli się mówiąc, że zwolnień nie będzie - w mojej szkole ja uczę biologii a Pani w podstawówce mimo iż dużo młodsza uczy przyrody lecz może uczyć biologii - po reformie Pani z przyrody dostanie godziny z biologii a ja będę zwolniona. Ponadto przedłużając nauczanie wczesnoszkolne tak naprawdę do klas starszych podstawówki dojdzie tylko 1 rocznik więc gdzie te godziny dla nauczycieli które obiecuje PIS?