Niemal 400 uczelni w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wiele zdecydowało się na tryb mieszany studiów i część zajęć odbędzie się zdalnie. Z powodu opóźnionej matury na części uczelni wciąż trwa rekrutacja.

- Na wielu uczelniach inauguracje roku akademickiego odbywają się w zmienionej formule. Uczelnie decydują się zapraszać na uroczystość mniejszą liczbę gości. Same uroczystości często są transmitowane online.
- Nie ma jeszcze pełnych danych na temat liczby studentów rozpoczynających studia w 2020 r. Czas epidemii spowodował przesunięcie terminu egzaminu maturalnego, a tym samym wydłużenie w wielu uczelniach terminu rekrutacji na studia.
- Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w I semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego. W nowym roku akademickim planowane są też obostrzenia w funkcjonowaniu akademików.
W związku z zagrożeniem epidemicznym w wielu uczelniach inauguracje roku akademickiego odbywają się w zmienionej formule. Zgodnie z rekomendacjami resortu nauki uczelnie decydują się zapraszać na uroczystość mniejszą liczbę gości. Same uroczystości często są transmitowane online, aby mogli w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani.
W Polsce funkcjonuje 379 uczelni, z czego 232 to uczelnie niepubliczne (jest również 58 uczelni niepublicznych w trakcie likwidacji) - wynika z informacji z resortu nauki. W ramach uczelni i instytutów badawczych funkcjonują też w Polsce 134 szkoły doktorskie.
Resort nauki nie ma jeszcze pełnych danych na temat liczby studentów rozpoczynających studia w 2020 r. "Czas epidemii spowodował przesunięcie terminu egzaminu maturalnego, a tym samym - wydłużenie w wielu uczelniach terminu rekrutacji na studia" - przypominają przedstawiciele resortu.
Wyniki matury poprawkowej miały być opublikowane do 30 września, dlatego niektóre uczelnie zdecydowały, iż rekrutację zakończą dopiero w październiku. Wiele uczelni zajęcia dla studentów pierwszych lat studiów zacznie dopiero w kolejnych tygodniach października.
Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w I semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego - wynika z danych. Oznacza to, że jedynie niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. Wyjątek, czyli więcej zajęć stacjonarnych - nawet tych, które można byłoby zorganizować online - uczelnie często robią dla studentów pierwszego roku.

KOMENTARZE (0)