PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowy program Preludium Bis dla najlepszych doktorantów

  • Autor: aw/pap
  • 12 wrz 2019 15:01

Narodowe Centrum Nauki i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej podpisały w czwartek (12 września) porozumienie o współpracy w ramach nowego programu Preludium Bis. Przewiduje on stypendia dla najlepszych doktorantów w szkołach doktorskich, finansowanie ich badań oraz możliwość odbycia stażu zagranicznego.

Nowy program Preludium Bis dla najlepszych doktorantów
fot.fotolia
REKLAMA

"Inaugurujemy w ramach nowego modelu kształcenie doktorantów a więc przyszłej elity polskiej nauki, polskiego gospodarki, polskiej administracji, ścieżkę szczególną, niezwykle elitarną, adresowaną co roku do 300 najzdolniejszych adeptów nauki i równocześnie do grona ich wybitnych promotorów" - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas czwartkowej uroczystości podpisania umowy o współpracy między obu instytucjami.

Według niego współpraca między NCN i NAWA w ramach konkursu Preludium Bis jest przykładem tego, "w jaki sposób można współpracować ze sobą zamiast konkurować".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nie ukrywam, że wiążę z tym programem ogromne nadzieje na to, że dzięki niemu wielu najzdolniejszych polskich naukowców zdecyduje się uprawiać badania naukowe tutaj w Polsce, pracować na polskich uczelniach czy instytucjach naukowych, zamiast, jak stało się z wieloma ich starszymi koleżankami i kolegami, wyjeżdżać gdzieś daleko od Polski i tam prowadzić swoje badania i tam kształcić swoich następców, kształcić studentów" - dodał Gowin.

Zwrócił przy tym uwagę na wyeksponowanie międzynarodowego komponentu programu, zakładającego 3-6-miesięczne wyjazdy zagraniczne dla doktorantów, jako na "wielki atut" tego konkursu.

Dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki zaznaczył, że Preludium Bis jest pierwszym owocem współpracy pomiędzy podlegającymi Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego agencjami.

Według zapowiedzi, konkurs na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich zostanie ogłoszony przez NCN w najbliższy poniedziałek 16 września. W ramach pierwszej edycji Preludium Bis zostanie zapewnione wsparcie dla 300 uczestników szkół doktorskich.

Program - poinformował prof. Błocki - adresowany jest do najlepszych naukowców. "W pierwszej kolejności chcemy, aby zainteresowali się i do niego aplikowali potencjalni promotorzy (…). Tak wyselekcjonowani naukowcy później przeprowadzą konkurs na doktorantów, którzy dzięki temu programowi będą mieli zapewnione stabilne finansowanie, na jak na polskie warunki atrakcyjnym poziomie przez cały okres trwania studiów doktoranckich" - zapowiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy program Preludium Bis dla najlepszych doktorantów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA