×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowy minister edukacji: chcemy się wywiązać z porozumień zawartych przed strajkiem nauczycieli

  • Autor: PAP/AH
  • 6 cze 2019 10:51

W najbliższym czasie będziemy chcieli wywiązać się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku nauczycieli - zadeklarował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapewnił też, że ma zamiar rozmawiać z nauczycielami, także ze związkami zawodowymi.

Nowy minister edukacji: chcemy się wywiązać z porozumień zawartych przed strajkiem nauczycieli
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Jednym z elementów, który będziemy na pewno chcieli zrobić w najbliższym czasie, to jest wywiązanie się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku - mówi nowy minister pracy. 
  • Dodał, że na pewno będą rozmowy także o pieniądzach dla nauczycieli.
  • My te pieniądze już gwarantujemy - mówił Dariusz Piontkowski.

Piontkowski pytany był w RMF FM m.in. jak chce przekonać Związek Nauczycielstwa Polskiego i nauczycieli, by nie wznowili we wrześniu zawieszonego strajku. Strajku, w którym jak zaznaczył prowadzący wywiad wzięli udział wszyscy nauczyciele. Odpowiadając minister zauważył: "Brali udział nie wszyscy nauczyciele, ale zdecydowana większość - z tego, co wiem - przynajmniej w niektórych miastach, ale były też takie miejsca, gdzie tego strajku nie było i stopniowo ten strajk wygasał". "Na pewno trzeba rozmawiać z nauczycielami, także ze związkami zawodowymi, nie tylko z ZNP" - powiedział. "Mam zamiar rozmawiać" - zadeklarował.

Dopytywany, czy rozmowa jest najlepszym rozwiązaniem na wszystkie nauczycielskie bolączki, Piontkowski odpowiedział: "Oczywiście, że nie, ale rozmowa jest potrzebna, bo dopóki się nie rozmawia to nie wiadomo tak na prawdę, o co chodzi obu stronom. Jednym z elementów, który będziemy na pewno chcieli zrobić w najbliższym czasie, to jest wywiązanie się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku".

Pytany zaś czy podczas tych rozmów będzie miał z sobą "gruby portfel" zaznaczył, że "portfel w rządzie to ma przede wszystkim minister finansów i pan premier". "Na pewno będziemy rozmawiali także o pieniądzach dla nauczycieli. My te pieniądze już gwarantujemy. Wyraźnie przecież mówiliśmy o tym jako rząd, że mamy dodatkowe pieniądze dla nauczycieli od 1 września. To jest prawie 10 proc. kolejnej transzy podwyżki" - powiedział szef MEN.

W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rząd zaproponował: prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy minister edukacji: chcemy się wywiązać z porozumień zawartych przed strajkiem nauczycieli
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA