PARTNERZY PORTALU

Nowotarska uczelnia chce uruchomić kierunek lekarski

  • Autor: PAP/JP
  • 17 sty 2023 12:19

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa (PPUZ) w Nowym Targu złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego. Uczelnia chce od października tego roku rozpocząć kształcenie przyszłych lekarzy.

Nowotarska uczelnia chce uruchomić kierunek lekarski
Kompleks PPUZ w Nowym Targu (fot. MałgorzataKram/WIkipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA

Nowotarska uczelnia złożyła wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego do Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie przejdzie ocenę formalną. Następnie wniosek trafi do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i do Ministerstwa Zdrowia, gdzie zostanie oceniony merytorycznie. Ostatecznie decyzję podejmie minister edukacji i nauki.

Czytaj też: 20 lutego coraz bliżej. Zostało niewiele czasu na podjęcie ważnej decyzji

"Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kierunku lekarskiego, biorąc pod uwagę sytuację popandemiczną, która wyeksponowała problem braku lekarzy w całej Polsce. Rozpoczęliśmy przygotowania i 31 grudnia złożyliśmy wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tym samym rozpoczęła się procedura, która ma zakończyć się uzyskaniem zgody na otwarcie kierunku lekarskiego w uczelni w Nowym Targu" - powiedziała PAP p.o. rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń

Zgodnie z planem władz nowotarskiej uczelni od 1 października miałby zostać uruchomiony kierunek lekarski, na którym będzie mogło kształcić się 45 kandydatów. Sześcioletni cykl kształcenia kończyłby się lekarskim egzaminem końcowym bez specjalizacji.

Czytaj też: Rynek pracy łapie zadyszkę. Spadki w każdej branży i w całym kraju

Według planów władz uczelni, na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy będzie dostosowany budynek starego szpitala w Nowym Targu.

"Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował, że będzie finansowanie na rozbudowę infrastruktury, co da szansę na uruchomienie inwestycji z przeznaczeniem na kierunek lekarski. Nie wyobrażamy sobie, abyśmy kształcili przyszłych lekarzy bez udziału szpitali, a najbliższy lokalizacyjnie jest nam Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu" - wyjaśniła Godlewska-Dzioboń.

Władze nowotarskiej uczelni podpisały również listy intencyjne w sprawie kształcenia przyszłych lekarzy ze szpitalami powiatowymi w Zakopanem, Myślenicach i w Suchej Beskidzkiej.

Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym musiała wykazać w złożonym do ministerstwa wniosku, że oprócz infrastruktury pozyska kadrę lekarską, która będzie kształciła przyszłych lekarzy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowotarska uczelnia chce uruchomić kierunek lekarski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA