Nowe systemy do walki z plagiatami na polskich uczelniach

Prawie 35 mln złotych trafi do 50 polskich uczelni. Pieniądze zostaną przeznaczone na wdrożenie kompleksowych rozwiązań antyplagiatowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe systemy do walki z plagiatami na polskich uczelniach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

12 sty 2016 17:17


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) przyznało 50 polskim uczelniom dodatkowe pieniądze na walkę z plagiatami. O dotacje walczyło aż 113 szkół publicznych i niepublicznych.

Czym są systemy antyplagiatowe?

Wdrożenie kompleksowych rozwiązań antyplagiatowych pomoże polskim uczelniom nie tylko w wyłapywaniu niesamodzielnych prac, co pozwoli zweryfikować jakość kształcenia.

Dopuszczano zarówno tworzenie nowych narzędzi informatycznych, mających status open source, jak i modyfikację istniejących już na uczelniach programów lub zakup licencji. Dopuszczalna wartość projektu była zależna od liczby studentów danej uczelni wyższej i wahała się od 1 mln do 2 mln zł. Do konkursu stanęły uczelnie z całego kraju.

Dofinansowanie od NCBR otrzymały rozwiązania, które nie tylko korzystają z istniejących już baz repozytoryjnych, ale mają wbudowane narzędzia pozwalające na współpracę z zasobami danych, które będą dopiero utworzone w przyszłości. To założenie ma gwarantować maksymalną efektywność systemów i zapewniać dostęp do szerokiego spektrum zasobów edukacyjnych i naukowych. We wszystkich przypadkach, aby otrzymać pozytywną ocenę wniosku, konieczne było opracowanie precyzyjnych procedur antyplagiatowych zgodnych z obowiązującym prawem.

Kto był najlepszy?

Najlepiej oceniono wniosek złożony przez Pomorski Uniwersytet Medyczny. Projekt szczecińskiej uczelni zakłada wdrożenie spójnego systemu antyplagiatowego w grupie uczelni medycznych i został wsparty kwotą ponad 860 tysięcy złotych.

Najwyższe dofinansowania (po ponad 1,9 mln zł) przyznano na projekty Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.