×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowatorskie studia z zakresu zagrożeń ruszają na Uniwersytecie Łódzkim

  • Autor: bad/PAP
  • 22 paź 2017 11:11

Jak właściwie reagować w przypadku ataku terrorystycznego z użyciem czynników chemicznych, biologicznych czy radiacyjnych i nuklearnych? Jak wykrywać i zabezpieczać czynniki zagrożeń? – będą się tego uczyć uczestnicy pierwszych w Europie studiów podyplomowych, które w listopadzie ruszają na Uniwersytecie Łódzkim.

Nowatorskie studia z zakresu zagrożeń ruszają na Uniwersytecie Łódzkim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Interdyscyplinarne studia podyplomowe z zakresu CBRN - zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych oraz związanych z materiałami wybuchowymi - to wspólna inicjatywa łódzkiej uczelni i policji.

• Studia skierowane są do kadry kierowniczej instytucji i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego.

• W pierwszej edycji kształcić się będą funkcjonariusze polskiej policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, BOR, a także inne osoby związane z bezpieczeństwem wewnętrznym z polski oraz innych krajów UE.

- Studia menadżer bezpieczeństwa CBRN to pierwsze tego typu studia w Polsce jak również w Europie, których celem jest wykształcenie wykwalifikowanej kadry zarządzającej całymi operacjami związanymi z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjno-nuklearnymi oraz związanymi z rozpoznaniem pirotechnicznym - powiedział dr Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak podkreślił, obecna sytuacja w Europie wskazuje na realne zagrożenie atakami terrorystycznymi z wykorzystaniem czynnika chemicznego, biologicznego czy radiacyjno-nuklearnego. Zastosowanie takich metod ataku może nie tylko wywoływać ogromne straty w ludności, ale także będzie działać psychologicznie - może wywołać efekt zastraszania.

- Dlatego tak ważne jest, aby służby przy takich zdarzeniach były w stanie zareagować w odpowiedni sposób i zablokować możliwość rozprzestrzeniania się czynnika i ograniczyć jego skutki. Prawidłowe rozpoznanie zagrożenia pozwoli na jego właściwą neutralizację oraz ograniczenie ryzyka jego rozprzestrzenienia poza strefę skażoną - dodał.

Ukończenie kursu pozwoli uczestnikom uzyskać wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości potencjalnego zagrożenia oraz schematów postępowania przez osoby odpowiedzialne za koordynowanie działań w środowisku CBRN.

- Będzie to obejmowało zarówno sposób zarządzania kryzysowego podległymi służbami, detekcję czynników, wyznaczenie stref bezpieczeństwa, rozpoznanie, jak również potem neutralizację i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się czynnika. Może to znacząco ograniczyć straty zarówno w ludności cywilnej, jak i wśród osób biorących udział w akcji ratunkowej - dodał dr Bijak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowatorskie studia z zakresu zagrożeń ruszają na Uniwersytecie Łódzkim

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA