×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym: Co o zmianach myślą uczelnie? Są wady i zalety

  • Autor: PAP/AT
  • 20 wrz 2017 12:14

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym była wyczekiwana przez środowisko naukowe i przez nie wypracowywana. Czy efekty są dokładnie takie, jakich spodziewaliśmy się? Na pewno nie w 100 proc. dla wszystkich, na pewno nie w 100 proc. dla uczelni niepublicznych - powiedział w czasie Narodowego Kongresu Nauki rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym: Co o zmianach myślą uczelnie? Są wady i zalety
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce to kompromis, który daje szansę na rozwój aktywnych uczelni publicznych i niepublicznych - powiedział Cieślak.

• Wśród pozytywnych zapisów w projekcie Ustawy 2.0 wymienił większą samorządność uczelni.

• Wskazał również uproszczenie tzw. strumieni finansowania.

• Jednak uczelnie niepubliczne w dalszym ciągu nie będą miały dostępu do dotacji na aktywność dydaktyczną - zaznaczył.

Prof. Cieślak zaznaczył, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym była wyczekiwana przez środowisko naukowe i przez nie wypracowywana. "Czy efekty są dokładnie takie, jakich spodziewaliśmy się? Na pewno nie w 100 proc. dla wszystkich, na pewno nie w 100 proc. dla uczelni niepublicznych" - podkreślił.

"Jest to kompromis, zdecydowanie. Kompromis, który daje szansę na rozwój tym uczelniom, które będą aktywne. Myślę, że zarówno aktywnych w sektorze uczelni publicznych i niepublicznych" - stwierdził rektor.

Czytaj też: Nowe programy i więcej pieniędzy dla uczelni

Wśród pozytywnych zapisów w projekcie Ustawy 2.0 wymienił większą samorządność uczelni. "Niezależnie od tego, jaką uczelnię reprezentujemy, to będziemy mieli możliwość większej autonomii w kształtowaniu kierunków studiów i kształtowania obszarów badań pod warunkiem, że jesteśmy dobrze oceniani pod względem aktywności naukowej" - mówił rektor.

Jako zaletę w zapisach projektu wskazał również uproszczenie tzw. strumieni finansowania. Jednak uczelnie niepubliczne w dalszym ciągu nie będą miały dostępu do dotacji na aktywność dydaktyczną.

Czytaj też: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne

"Uważam to, od wielu lat o tym mówię, za niesprawiedliwe pod względem społecznym. Nasi studenci nie dość, że płacą czesne, to płacą jeszcze podatki, z których (...) opłacany jest budżet na studia publiczne. Pod tym względem nie ma rewolucji, ale też nie ma większej dyskryminacji niż jest obecnie" - powiedział prof. Cieślak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym: Co o zmianach myślą uczelnie? Są wady i zalety

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • 2.0 nieudaczniki, 2lata zmarnowane, czy dowiemy się kiedykolwiek ile tysięcy pseudo rolników skorzystało z patologicznej Ustawy rządu Beaty Szydło, gdyby honor mieli podaliby się doi dymisji . 2017-09-20 19:46:21

    Złodzieje, oszuści czy grunty zwiększyły swą wartość po modernizacjach z rolnych na budowlane? otóż „Nie”, lecz wręcz odwrotnie , tyko idiota nie znający się na handlu mógł masowo zarzucić tworem rynek licząc na cud szczęścia iż nie obniży wartości tym samym gruntów budowlanych, kastę przestępczą samorządową perfekcyjnie przy korycie utrzymaliście z podatków od nieruchomości . Ustawa z dnia 10 lipca 2015roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) świadczy iż PiS to debile, którzy celowo i świadomie rujnują finanse publiczne od wpływów do Skarbu Państwa Polskiego , VAT w przedmiotowej ustawie omijamy w postaci wyłączenia gruntu rolnego do 0.5ha pod zabudowę zagrodową .Wyjebaliscie najuczciwszych z obrębów Miast , swą krwawicą od dziesiątków utrzymywali Rządy i Parlamentarzystów którzy ograbili społeczeństwo(roboli) wraz ze samozwańczymi Samorządami terytorialnymi .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA