×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niż demograficzny spowoduje czystki w szkołach. Do zwolnienia nawet 100 tys. nauczycieli

 • Autor: PAP/KDS
 • 29 gru 2022 16:18

Wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich, który może spowodować zwolnienia w oświacie. Trzeba zacząć rozmowy i znaleźć najlepsze mechanizmy łagodzące skutki niżu – wskazuje MEiN. Zapowiada rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych.

Niż demograficzny spowoduje czystki w szkołach. Do zwolnienia nawet 100 tys. nauczycieli
W ciągu 2-3 lat pracę może stracić nawet 100 tys. nauczycieli. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich, który może spowodować zwolnienia w oświacie. W perspektywie kilku najbliższych lat ubędzie kilkaset tysięcy dzieci w polskim systemie oświaty" - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

"Minister edukacji ani nie zwalnia, ani nie zatrudnia nauczycieli. Nie powoduje też, że dzieci jest mniej czy więcej, ale może wypracować mechanizmy niwelujące skutki tego zjawiska. Dlatego już dziś trzeba zacząć rozmowy i dzięki nim znaleźć najlepsze mechanizmy łagodzące skutki niżu. Zostaną podjęte rozmowy w tej kwestii z przedstawicielami związków zawodowych" - wskazuje MEiN w stanowisku.

W czwartek rano minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był w internetowej części rozmowy w Radiu Zet m.in. o to, czy w przyszłym roku będą zwolnienia nauczycieli.

Czytaj więcej: Inflacja napędza podwyżki. 17 menedżerów o tym, jak radzić sobie z presją płacową

"Nie, jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie dwóch, trzech lat na 100 proc. tak, zwłaszcza w szkołach średnich. Wiedzą to dyrektorzy liceów, choćby takich jak w Prudniku, którzy nie zatrudniają dodatkowo nauczycieli. Wolą dać nadgodziny nauczycielom, dlatego że to powoduje, że później nie trzeba będzie tych nauczycieli zwalniać" - powiedział minister.

Mówiąc o skali zwolnień powiedział: "To jest kwestia ok. 100 tys. nauczycieli z 700 tys. w perspektywie 2-3 lat". Dodał, że w 2023 r. nie trzeba będzie jeszcze dokonywać tych zwolnień.

Czarnek dodał, że "wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich". Zaznaczył, że to będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo i należy przygotować odpowiednie rozwiązania, które umożliwią pewnej grupie nauczycieli przejść na emeryturę. Pytany o to, czy będzie powrót do wcześniejszej emerytury zawodowej dla nauczycieli, powiedział: "To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę i musi być dyskutowane."

"To jest rozwiązanie, nad którym na pewno będziemy dyskutować w styczniu i w kolejnych miesiącach po to, żeby - być może - jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku stosowną ustawę uchwalić z jakąś perspektywą wejścia w życie konkretnych rozwiązań" - powiedział minister edukacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Niż demograficzny spowoduje czystki w szkołach. Do zwolnienia nawet 100 tys. nauczycieli
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Szaryh 2022-12-31 11:52:06

  Jaki niż? W czerwcu znowu będzie 1.5 rocznika do LO i znowu bój o miejsca. Za rok przyjdzie mniej, bo tak wychodzi z kolejnej reformy w edukacji. A potem niżu nie widać w SP. Ponoć w żłobku łatwiej dostać miejsce. 50% znajomych nauczycieli ma max 5 lat do emerytury. Zanim ten niż dojdzie do SP to i tak nie będzie komu pracować

 • Chips 2022-12-30 18:07:59

  Tymczasem armia wzywa... Zamiast 30 uczniów w klasie niech zrobią po 16. Z korzyścią dla wszystkich. Nie strasznie.

 • Sylwia 2022-12-30 16:47:51

  Dzisiaj klasy w szkołach średnich liczą po ok. 35 osób, wystarczy za 3 lata utworzyć takie po 20 osób, żeby w normalnych warunkach można było pracować. Tymczasem niech szykuje podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia.

  • Karol 2022-12-31 09:31:36

   Ale są szkoły gdzie w klasie jest do 10 uczni a w całej szkole mniej jak 100

 • Ilo 2022-12-30 14:36:56

  Myślę, że w ciągu 2,3 lat nauczyciele sami odejdą z zawodu. Dyrektor w Prudniku i dyrektorzy szkół w innych miejscowościach przydzielają godziny ponadwymiarowe, bo brakuje nauczycieli, a jeżeli są chętni nauczyciele do pracy, to prokurator powinien pochylić się nad tą sprawą.

 • Kk 2022-12-30 10:56:41

  Nie zatrudniać emerytów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA