Niewielu Polaków stawia na rozwój zawodowy

Mniej niż połowa pracujących Polaków planuje w tym roku zwiększyć swoje kompetencje zawodowe. Znacznie częściej chcą się rozwijać w ramach wykonywanego zawodu, a rzadziej zamierzają się przekwalifikować.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niewielu Polaków stawia na rozwój zawodowy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 maj 2014 11:26


Z przeprowadzonego na zlecenie Work Service przez instytut badawczy Millward Brown sondażu wynika, że blisko połowa badanych nie planuje zwiększyć swoich kompetencji zawodowych (49 proc.). Więcej niż co trzeci badany ma zamiar jeszcze w tym roku rozwinąć swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w zewnętrznych szkoleniach, kursach branżowych, czy studiach podyplomowych. Nieliczni (10 proc.) twierdzą, że w najbliższym czasie planują zupełnie się przekwalifikować, zmieniając wykonywany zawód na inny.

- Rynek pracy wymaga dziś od pracowników stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i elastyczności. Niestety wielu pracodawców nie inwestuje w rozwój swoich ludzi, jednocześnie wymagając od nich coraz większych umiejętności. W takiej sytuacji ambitny pracownik powinien wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o swój rozwój poza miejscem pracy,na własny koszt. To inwestycja, która na pewno się zwróci - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Z wyników przeprowadzonego sondażu wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni planują rozwój w ramach wykonywanego zawodu i częściej rozważają przekwalifikowanie się. Plany rozszerzenia swoich kompetencji zawodowych ma 41 proc. kobiet i tylko 35 proc. mężczyzn. Chęć całkowitej zmiany zawodu deklaruje jedynie 8 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet. Potwierdza to ogólną tendencję kobiet do zdobywania wiedzy i dobrego wykształcenia - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

- Wśród Polaków z wyższym wykształceniem przeważają właśnie kobiety, podobnie jest w całej Europie. Co ciekawe, nie przekłada się to na wyższe zarobki - w Polsce średnie wynagrodzenie kobiet jest o 20 proc. niższe niż mężczyzn. Być może to też dodatkowo motywuje kobiety do podnoszenia kwalifikacji, co zwiększa ich wartość na rynku pracy i może przełożyć się na wzrost wynagrodzenia - dodaje Inglot.

Na postawy Polaków wobec rozwoju zawodowego ma wpływ poziom wykształcenia. Osoby z wykształceniem wyższym najczęściej deklarowały chęć rozwoju zawodowego (59 proc.), najrzadziej takie plany mieli pracownicy z wykształceniem podstawowym (16 proc.) i zawodowych (22 proc.). Plany zmiany zawodu są mało popularnym sposobem na rozwój kompetencji wśród osób zarówno dobrze wykształconych, jak i tych, którzy zdobywanie wiedzy zakończyli na etapie edukacji podstawowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.