PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niewielu młodych Polaków łączy naukę z pracą. Tylko co trzeci student pracuje

  • Autor: PAP/jk
  • 24 wrz 2022 10:10

W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. W 2021 r. pracowało 12 proc. uczących się w wieku 15-29 lat; to prawie dwa razy mniej niż średnia w UE - podali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najwięcej uczniów pracuje w Holandii.

Niewielu młodych Polaków łączy naukę z pracą. Tylko co trzeci student pracuje
Analitycy zwrócili uwagę, że w Polsce mniej więcej co trzeci student podejmuje pracę zarobkową (Fot. Alexis Brown/Unsplash)
REKLAMA
  • W Polsce wśród uczniów i studentów w wieku 15-29 lat odsetek pracujących w 2021 r. wynosił 12 proc. To prawie dwa razy mniej niż średnio w UE (23 proc.).
  • Analitycy PIE zwrócili także uwagę, że w Polsce mniej więcej co trzeci student podejmuje pracę zarobkową.
  • Liderem jest Holandia, w której pracowało 70 proc. uczniów/studentów w danej kategorii. Z kolei na drugim biegunie jest Rumunia - gdzie odsetek ten wyniósł 2 proc.

PIE wskazał na duże dysproporcje pomiędzy krajami UE w zakresie pracy zarobkowej wśród studentów.

"W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. Wśród uczniów/studentów w wieku 15-29 lat odsetek pracujących w 2021 r. wynosił 12 proc. To prawie dwa razy mniej niż średnio w UE (23 proc.)" - zauważyli analitycy instytutu.

Liderem jest Holandia, w której pracowało 70 proc. uczniów/studentów w danej kategorii. Z kolei na drugim biegunie jest Rumunia - gdzie odsetek ten wyniósł 2 proc.

Co trzeci student w Polsce pracuje 

Analitycy zwrócili uwagę, że w Polsce mniej więcej co trzeci student podejmuje pracę zarobkową. Zastrzegli, że statystyki na szczeblu UE obejmują wszystkich uczniów i studentów w grupie wiekowej 15-29 lat.

Czytaj też: Młodych czeka zimny prysznic. "Dla wielu będzie to pierwsza taka sytuacja"

"Z perspektywy Polski ciekawsze wydaje się spojrzenie wyłącznie na studentów" - ocenili. Dodali, że wśród osób będących na studiach licencjackich lub inżynierskich odsetek pracujących w 2021 r. wyniósł 27 proc. W przypadku studiów magisterskich było to 39 proc.

Natomiast wśród osób uczących się w trybie dziennym pracę podejmuje co szósty student. Zdaniem eksperci decyzja o studiach wieczorowych lub zaocznych często może być powiązana z faktem wykonywania pracy zarobkowej.

"W przypadku studiów dziennych na początku tego etapu edukacyjnego praca jest rzadkością. W kolejnych latach studiów staje się nieco częstsza, ale i tak dotyczy mniejszości studentów" - wskazali.

Praca w trakcie studiów pozytywnie wpływa na karierę zawodową

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Niewielu młodych Polaków łączy naukę z pracą. Tylko co trzeci student pracuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • XD 2022-09-24 14:43:16

    Niewolnik pilnie poszukiwany przez PIE.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA