PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niemieccy nauczyciele witają trzeci rok szkolny w cieniu pandemii z „mieszanymi uczuciami”

  • Autor: PAP/AH
  • 30 sie 2022 7:33

Minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) i minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) przedstawili projekt nowej ustawy o ochronie przed infekcjami, mający obowiązywać od jesieni po zatwierdzeniu przez Bundestag i Bundesrat. Projekt ten nie zakłada powszechnego obowiązku noszenia masek ani testowania w szkołach. Dopuszcza jednak wprowadzenie wymogu noszenia masek przez pracowników oraz uczniów od piątej klasy wzwyż.

Niemieccy nauczyciele witają trzeci rok szkolny w cieniu pandemii z „mieszanymi uczuciami”
Priorytetem jest uniknięcia ponownego wprowadzenie zdalnego nauczania. fot. Pixabay
REKLAMA

Heinz-Peter Meidinger, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli, ocenia projekt jako zbyt ogólnikowy. Za pozytywne uważa pozostawienie "pewnej swobody" podejmowania decyzji krajom związkowym, jednak wolałby, aby przepisy były bardziej precyzyjne, szczególnie w odniesieniu do szkół podstawowych.

"Jeśli tak się nie stanie, może to doprowadzić do poważnych konfliktów w szkołach, a nawet do gwałtownych ataków, jakich doświadczyliśmy w przeszłości. Na kierownictwu szkoły i nauczycielach spocznie odpowiedzialność wyjaśnianie ludziom, dlaczego stosowany jest ten czy inny środek" - wyjaśnia Meidinger. Podobny pogląd podziela Udo Beckmann, którego zdaniem potrzebne są jednolite, ogólnokrajowe standardy dotyczące postępowania w przypadku infekcji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niezadowolenie wyrażają także przedstawiciele Rady Studentów Nadrenii-Palatynatu, domagając się w uczelniach w swoim kraju związkowym "co najmniej trzech obowiązkowych testów tygodniowo i wymogu noszenia masek FFP2 na korytarzach". "Jeśli zostaniemy z tym sami, wtedy nikt nie będzie nosił maski" - uważa Estella McColgan, rzecznik prasowy Rady.

Priorytetem jest uniknięcia ponownego wprowadzenia zdalnego nauczania. "Wiele szkół nadal pracuje z przestarzałymi systemami, które nie mogą funkcjonować na dłuższą metę" - pisze ZDF. Zdaniem Maike Finnern, szefowej Unii Edukacji i Nauki, istotne będzie regularne testowanie, co w przeszłości okazało się skuteczną metodą. "Testów nie trzeba przeprowadzać regularnie, ale przede wszystkim przed kolejnymi falami, gdy liczba infekcji wzrasta" - wyjaśnia.

Związki zawodowe i stowarzyszenia nauczycieli krytycznie przyjmują fakt, że z powodu braku wykwalifikowanych pracowników w niektórych krajach związkowych na początku nowego roku szkolnego trzeba skrócić lekcje. Niedobór specjalistów w połączeniu z bardzo niejasno sformułowaną ustawą o ochronie przed infekcjami będzie, zdaniem Finnern, "wielkim wyzwaniem" dla szkół.

Maike Finnern oczekuje wsparcia ze strony polityków w zakresie kadry i pomocy w wyposażeniu szkolnych klas w filtry powietrza. "Tylko w ten sposób można zagwarantować, że szkoły pozostaną otwarte i uda się uniknąć nauczania zdalnego" - podkreśla.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemieccy nauczyciele witają trzeci rok szkolny w cieniu pandemii z „mieszanymi uczuciami”

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA