PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nie tylko dla studentów. Tak można zdobyć staż za granicą

Przyjęło się, że program Erasmus+ skierowany jest wyłącznie do studentów. Tymczasem grono jego odbiorców jest dużo, dużo szersze. - W sumie jest to program dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji - mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Nie tylko dla studentów. Tak można zdobyć staż za granicą
Tylko w poprzedniej perspektywie finansowej z Polski w ramach międzynarodowych wymian, z których gros stanowił Erasmus+, wyjechało ponad 300 tys. osób (fot. Unsplash)
REKLAMA

W tym roku program Erasmus+ obchodzi 35-lecie działalności w Polsce. Ruszył w 1998 roku, na 6 lat przed wejściem Polski do UE. Tylko w poprzedniej perspektywie finansowej z Polski w ramach międzynarodowych wymian, z których gros stanowił Erasmus+, wyjechało ponad 300 tys. osób. A do naszego kraju przyjechało ponad 50 tys. osób. 

- Erasmus+ to mobilność nie tylko studentów, ale też mobilność nauczycieli akademickich, uczniów szkół podstawowych czy średnich, nauczycieli, ale co najważniejsze Erasmus+ to też staże zawodowe - podkreśla dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wylicza dalej, w poprzedniej perspektywie finansowej aż 100 tys. młodych ludzi ze szkół zawodowych i branżowych oraz z uczelni wyjechało na kilkumiesięczne staże zawodowe. Doświadczenie zdobywali m.in. w fabrykach aut w Niemczech czy w hotelach i restauracjach we Francji i Hiszpanii.

Czytaj więcej: Mnóstwo pracowników wyrzuconych na margines. Jak im pomóc? "Nie mamy pomysłu"

- Ale część mobilności, w ramach której studenci mogą wyjeżdżać za granicę, to połowa, a druga połowa to współpraca instytucjonalna. Uczelnie polskie i zagraniczne mogą wspólnie pracować nad ciekawymi rozwiązaniami w dydaktyce, aby oferować studia kończące się wspólnym dyplomem, co jest celem nowoczesnej edukacji. To też projekty między uczelniami i biznesem, które pozwalają promować nowoczesną edukację. To są też projekty młodzieżowe, dla stowarzyszeń, dla fundacji - wymienia szef Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W jego opinii Erasmus+ to program dla wszystkich, którzy są zainteresowani podnoszeniem swoich kwalifikacji i kompetencji. 

Zobacz całą rozmowę z dr. Pawłem Poszytkiem, dyrektorem generalnym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności:

(ciąg dalszy materiału pod wideo) 

Dr Poszytek przypomina też, że w tym roku Erasmus+ obchodzi 35-lecie istnienia w Polsce. W tym czasie program przeszedł ogromną transformację.

- Na początku na 10 wyjeżdżających studentów z Polski na zagraniczne uniwersytety, tylko jeden student z zagranicy przejeżdżał do Polski. W tej chwili polskie uczelnie są w pierwszej trójce uczelni, jeśli chodzi o przyjazność dla "erasmusowców". Nasz kraj stał się bardzo atrakcyjnym miejscem dla studentów z zagranicy, żeby odbyć półroczny staż w ramach programu - podkreśla dr Poszytek. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie tylko dla studentów. Tak można zdobyć staż za granicą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA