×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie ma mowy o likwidacji PAN, trzeba ją rozwijać

  • Autor: PAP/JP
  • 12 kwi 2021 18:06

Nikt nigdy w MEiN nawet nie wspomniał, aby likwidować Polską Akademię Nauk. To dorobek i pewne dziedzictwo, które trzeba po prostu rozwijać, a niektóre obszary trzeba wspierać i reformować – powiedział w poniedziałek minister Przemysław Czarnek.

Nie ma mowy o likwidacji PAN, trzeba ją rozwijać
Przemysław Czarnek (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Czarnek zaznaczył, że w ostatnich latach, zanim jeszcze objął urząd ministra, pojawiło się szereg projektów reformy PAN, w tym koncepcja, nad którą pracował obecny prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.
  • Minister zaprzeczył, jakoby planowano likwidację Polskiej Akademii Nauk.
  • Zwrócił też uwagę, że Narodowy Program Kopernikański jest zupełnie czymś innym niż to, czym zajmuje się PAN.

"Polska Akademia Nauk służy Polsce od wielu lat. Wśród instytutów PAN są takie, które są wybitne również na forum międzynarodowym, jak np. Centrum Badań Kosmicznych, które współpracuje ściśle z amerykańską NASA i realizuje programy, na które również MEiN przeznaczyło środki finansowe. To jest rzeczywiście dorobek i pewne dziedzictwo, które trzeba po prostu rozwijać. Są również takie obszary działania PAN, które trzeba wspierać, trzeba reorganizować po to, żeby potencjał tam drzemiący jeszcze bardziej uwolnić na rzecz państwa polskiego" - mówił szef MEiN w Radiu Maryja.

Czarnek zaznaczył, że w ostatnich latach, zanim jeszcze objął urząd ministra, pojawiło się szereg projektów reformy PAN, w tym koncepcja, nad którą pracował obecny prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

Minister zaprzeczył, jakoby planowano likwidację Polskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że plotki rozsiewane przez prezesa Duszyńskiego wśród członków PAN na podstawie jakiegoś projektu Narodowego Programu Kopernikańskiego, który kompletnie nic nie ma z PAN, świadczą, że "na stanowisku jest człowiek, który po prostu do tego się nie nadaje i powinien oddać stery komuś, kto będzie myślał o przyszłości PAN".

"Pana prezesa Duszyńskiego trzeba zapytać wprost, czy jest w stanie wskazać jakikolwiek komentarz ministerstwa lub jakikolwiek projekt przepisu, który by świadczył, że są jakiekolwiek plany likwidacji PAN, a jeśli nie, to honor powinien zmuszać go do podania się do dymisji, bo nie od tego jest prezes PAN, żeby rozsiewać plotki fałszywe na temat tej bardzo ważnej instytucji" - wskazał szef MEiN.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie ma mowy o likwidacji PAN, trzeba ją rozwijać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA