×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie ma lepszej rzeczy dla studentów. Tylko 2 proc. było niezadowolonych

Kiedy 35 lat temu startował w Polsce program Erasmus+, do naszego kraju na wymianę międzynarodową zdecydowało się przyjechać zaledwie 220 cudzoziemców. Dziś ich liczbę podajemy w dziesiątkach tysięcy.

Nie ma lepszej rzeczy dla studentów. Tylko 2 proc. było niezadowolonych
Erasmus+ ruszył w Polsce w 1998 roku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W tym roku program Erasmus+ obchodzi 35-lecie działalności w Polsce. Ruszył w 1998 roku, na 6 lat przed wejściem Polski do UE.
  • Przez te lata program zmienił się w wielu aspektach. Choć rozwijanie umiejętności językowych nadal jest najczęściej wymienianą motywacją do wzięcia w nim udziału, to tuż za nią są już kwestie pracy w międzynarodowym zespole.
  • Pewne jest jedno - każdy, kto wziął udział w wymianie, wraca z niej zadowolony. Tylko 2 proc. uczestników stwierdziło, że program nie zmienił ich życia na lepsze. Pomógł też odnaleźć się na rynku pracy.
  • O programie Erasmus+ dyskutowano podczas debaty "Międzynarodowa wymiana młodzieży. 35 lat Erasmusa" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kiedy program stratował, Polska była zupełnie innym krajem niż obecnie. Mówimy o pierwszej dekadzie po transformacji ustrojowej, w której zasady polskiego szkolnictwa wyższego dopiero się kształtowały. Zmieniał się system finansowania uczelni wyższych czy też otwierano drzwi do nauczania dla uczelni prywatnych (w 1997 roku weszła w życie ustawa o wyższym szkolnictwie zawodowym, która zapoczątkowała wysyp prywatnych uczelni). W tamtych czasach na uczelniach studiowało niecałe 0,5 miliona młodych ludzi. Od tych lat liczba studentów zaczęła wzrastać.

W tym czasie na polskie uczelnie zawitał program Erasmus+, którego celem było i nadal jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. 

W poprzedniej perspektywie budżetowej, nie tylko w ramach Erasmus+, ale w ramach wymian międzynarodowych, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji sfinansowała ponad 15 tys. projektów, zainwestowała w nie ponad 1 mld euro. Z Polski w ramach międzynarodowych wymian, z których gros stanowił Erasmus+ wyjechało ponad 300 tys. osób. A do naszego kraju przyjechało ponad 50 tys. osób. Co ważne, tylko 2 proc. uczestników Erasmus+ stwierdziło, że program nie zmienił ich życia i nie wpłynął na ich rozwój. To pokazuje, że program realnie zmienia życie uczestników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nie ma lepszej rzeczy dla studentów. Tylko 2 proc. było niezadowolonych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • mgpk 2022-05-13 12:10:44

    pytanie: w 1998 czy 35 lat temu?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA