PARTNERZY PORTALU

Nie inwestujesz - tracisz. Czasami wystarczy niewiele, by zatrzymać pracownika

  • jk
  • 13 gru 2022 20:00

Aż 6 na 10 ekspertów HR ds. szkoleń badanych przez GoodHabitz w raporcie "Bilans rozwoju zawodowego" uważa, że budżet na rozwój kompetencji pracowników w ich firmie jest zbyt niski. Tymczasem większość pracowników zostałoby dłużej w swojej firmie, gdyby w nich inwestowano.

Nie inwestujesz - tracisz. Czasami wystarczy niewiele, by zatrzymać pracownika
Wyzwaniem często jest wysokość środków przeznaczanych na obszar nauki i rozwoju (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Zdecydowana większość ekspertów HR ds. szkoleń dostrzega, że w obszarze rozwoju kompetencji pracowników zachodzą w Polsce pozytywne zmiany – wynika z najnowszego badania GoodHabitz.
  • Niestety nie zawsze przekłada się ona na zadowalający poziom strategii rozwojowych oraz ich jakość.
  • Tylko nieco ponad 1/3 (36 proc.) badanych uważa, że budżet szkoleniowy ich firm jest trafnie rozlokowany między poszczególne obszary. Trudno jest również zorganizować dziś szkolenia, bo większość zespołów pracuje hybrydowo.

Wyzwaniem często jest wysokość środków przeznaczanych na obszar nauki i rozwoju. Aż 6 na 10 ekspertów HR ds. szkoleń badanych przez GoodHabitz w raporcie "Bilans rozwoju zawodowego" uważa, że budżet na rozwój kompetencji pracowników w ich firmie jest zbyt niski. Tylko nieco ponad 1/3 z nich twierdzi, że utrzymuje się on na odpowiednim poziomie.

Odsetek respondentów, którzy uznają go za zbyt wysoki jest śladowy i wynosi tylko 2 proc. W dużym stopniu opinie te mogą być wynikiem niedostatecznej dostępności szkoleń w organizacjach.

źródło: GoodHabitz
źródło: GoodHabitz

Trudności z organizacją szkoleń

Mniej niż 6 na 10 ekspertów HR ds. szkoleń jest przekonanych, że w ich firmie pracownicy, którzy chcą się rozwijać mają dostęp do szerokiego portfolio narzędzi zwiększania kompetencji.

Wśród głównych wyzwań związanych z tą kwestią badani na pierwszym miejscu wyróżniają niedostateczne zaangażowanie kadry menedżerskiej organizacji w kształcenie kompetencji kadr. Na ten problem zwróciło uwagę aż 46 proc. badanych. To niepokojący sygnał, wskazujący na brak wiedzy na temat wagi i roli tego obszaru przez zarządzających.

Czytaj też: W Polsce jest ich wciąż za mało. Nauka zawodu kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie inwestujesz - tracisz. Czasami wystarczy niewiele, by zatrzymać pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA