PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Nie będzie egzaminu online z języka polskiego

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się za odrzuceniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy o języku polskim, w którym zaproponowano możliwość zdawania egzaminu poświadczającego znajomość polskiego w formie online.

  • Autor: PAP/JP
  • 5 kwi 2022 16:36
Nie będzie egzaminu online z języka polskiego
Posłowie chcieli, by egzamin poświadczający znajomość polskiego można było zdawać online (fot. Wes Hicks/Unsplash)
REKLAMA
  • We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji przeprowadzono pierwsze czytanie projektu złożonego przez posłów KO.
  • Za odrzuceniem projektu głosowało 20 posłów, 15 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Ostatecznie o odrzuceniu projektu zdecyduje w głosowaniu Sejm plenarny.
  • Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki w imieniu rządu opowiedział się za odrzuceniem projektu poselskiego.

Jak mówiła w imieniu autorów projektu Joanna Fabisiak (KO) liczba osób zainteresowanych poświadczeniem znajomości języka polskiego z roku na rok rośnie. Według szacunków Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako obcego roczne zapotrzebowanie na certyfikaty znajomości języka polskiego wynosi około 20 tys. Tymczasem - jak podała posłanka - obecne możliwości systemu są dużo mniejsze, więc wielu chętnych nie może podejść do egzaminu.

Fabisiak poinformowała także, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w połowie 2021 r. przeprowadziła pilotaż egzaminu online.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W projekcie zaproponowano wprowadzenie do ustawy dwóch zapisów. Zgodnie z pierwszym z nich egzamin poświadczający znajomość języka polskiego może być przeprowadzany w trybie zdalnym przy użyciu systemu informatycznego zapewniającego właściwy przebieg egzaminu. W drugim wskazano zaś, że szczegółowe warunki, sposób i tryb przeprowadzenia egzaminów stacjonarnych i w trybie zdalnym określone zostaną w rozporządzeniu, w którym uwzględni się konieczność zapewnienia jednolitego standardu przeprowadzenia egzaminów i wiarygodności ich wyników.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki poinformował, że Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi prace nad szerszym uregulowaniem kwestii poświadczania znajomości języka polskiego. Zaznaczył, że na te sprawy należy spoglądać także z perspektywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Przygotowujemy taki projekt. Jednocześnie wraz z MSWiA prowadzimy prace nowelizacyjne w ustawie o cudzoziemcach. W tej nowelizacji pojawią się uwzględnione już przez MSWiA postulaty dotyczące rozszerzenia wykazu poświadczeń znajomości języka polskiego, w tym wypadku wymaganych do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej" - powiedział Bernacki.

Poinformował także, że pilotaż egzaminu online wykazał bardzo wiele wątpliwości co do sposobu, trybu i przede wszystkim wyboru systemu, który gwarantowałby rzetelność.

W imieniu rządu opowiedział się za odrzuceniem projektu poselskiego. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosiła przewodniczące komisji edukacji Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). W głosowaniu poparła go większość komisji i odrzucenie będzie rekomendować Sejmowi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie egzaminu online z języka polskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA