Neurotycy mają większe szanse na świetną pracę. Dlaczego?

Czy można określić psychologiczne uwarunkowania osób stale kształcących się? Okazuje się, że edukacji sprzyjają określone cechy osobowości. To tym bardziej ważne, że pracodawcy coraz częściej biorą pod uwagę osobowość kandydata.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Neurotycy mają większe szanse na świetną pracę. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

15 gru 2014 15:11


Według badań Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej osoby kształcące się przez cały czas charakteryzuje wysoka sumienność pozostająca w związku z niskim neurotyzmem, ponadto są opanowane, obowiązkowe i silniej dążą do celu.

Czytaj też: Didiuk: szef powinien wiedzieć, jakie typy osobowości prezentują jego podwładni

Urszula Sitnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zbadała psychologiczne aspekty ciągłego kształcenia się osób dorosłych. Przebadała w tym celu 100 osób (57 kobiet i 43 mężczyzn) z wykształceniem wyższym.

Uczestników badania podzieliła na trzy grupy: permanentnie i umiarkowanie uczących się formalnie na studiach wyższych i podyplomowych oraz wcale nie doszkalających się.

Badania SWPS pokazały, że edukacji sprzyjają określone cechy osobowości, które pozwalają uczyć się efektywnie i ze świetnymi wynikami. Osoby podejmujące stałe i różnorodne aktywności umysłowe, takie jak studiowanie kolejnych, nowych kierunków na uczelniach wyższych charakteryzują się niskim poziomem neurotyzmu.

- Takie osoby są mniej lękliwe, mniej nieśmiałe i mniej nadwrażliwe emocjonalnie, a jednocześnie charakteryzują się wysokim poziomem sumienności, obowiązkowości i dążenia do osiągnięć. Mają również wysokie poczucie własnej wartości, czyli wysoką samoocenę, która prawdopodobnie pozwala wierzyć w sukces kolejnych projektów edukacyjnych - tłumaczy Urszula Sitnik, autorka badania.

Czytaj też: Richard Branson: osobowość kandydatów ważniejsza od ich umiejętności

Jakie wyniki osiągnęły osoby nie uczące się wcale? Okazało się, że osoby, które zakończyły edukację w wieku studenckim, nie kształcące się w wieku dojrzałym charakteryzują się przeciętym poziomem neurotyczności i sumienności.

Analiza wyników dowodzi również, że osoby permanentnie kształcące się mają dużą odporność w reagowaniu na silne emocje, dobrze radzą sobie w warunkach stresowych i nie załamują się w trudnych sytuacjach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.