×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Naukowcy będą rozwiązywać problemy przemysłu. Powstają innowacyjne centra naukowe

  • Autor: PAP
  • 6 lis 2022 9:31

Nawet 65 milionów złotych chce zainwestować w budowę dwóch innowacyjnych centrów Politechnika Opolska. Jak powiedział prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju uczelni, w skład centrów wejdzie kilkanaście laboratoriów pracujących dla nauki i przemysłu.

Naukowcy będą rozwiązywać problemy przemysłu. Powstają innowacyjne centra naukowe
Politechnika Opolska w coraz większym stopniu chce wykorzystywać wiedzę naukowców w rozwiązywaniu praktycznych problemów przemysłu (fot. Politechnika Opolska/Wikipedia/CC BY-SA 4.0)
REKLAMA
  • Politechnika Opolska w coraz większym stopniu chce wykorzystywać wiedzę naukowców w rozwiązywaniu praktycznych problemów przemysłu.
  • Jednym ze sposobów na przybliżenie nauki do biznesu mają być planowane Centrum Metrologii Przemysłowej i Nowoczesne Centrum ITmatyka.
  • Koszt ich budowy, wraz z wyposażeniem, władze uczelni szacują na 65 mln złotych.

"Bez inwestycji w nowoczesną aparaturę naukową nie będzie możliwe utrzymanie obecnego, bardzo dynamicznego rozwoju Politechniki Opolskiej. Obszar metrologii mechanicznej i chemicznej jest kluczowy dla politechniki oraz firm produkcyjnych województwa" - uważa prof. Grzegorz Królczyk.

Nowe centra mają powstać na pierwszym kampusie Politechniki Opolskiej w miejscu budynku dawnej stołówki i pomiędzy tzw. "łącznikiem" i przebudowywanym właśnie budynkiem "Lipsk".

"Centrum Metrologii Przemysłowej zintegruje wszystkie nasze laboratoria z obszaru tej dziedziny oraz te, które powstały w ramach Centrum Projektowego Zaawansowanych Technologii Lekkich. Całość ponadto zostanie doposażona w kolejną nowoczesną aparaturę, co wzbogaci naszą ofertę dla przedsiębiorców z regionu i nie tylko. Będzie także pełnić kluczową rolę w rozwoju naukowym naszych pracowników i studentów" - podkreśla prof. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Nowe laboratoria, które powstaną, to laboratorium metrologii powierzchni, laboratorium technologicznej warstwy wierzchniej, laboratorium metrologii dynamicznej, laboratorium analityki instrumentalnej, laboratorium badań wytrzymałościowych materiałów i konstrukcji, laboratorium zaawansowanych metod druku 3D, laboratorium zaawansowanej analizy numerycznej, laboratorium badań nieniszczących, laboratorium dyfraktometrii i analiz termicznych przemysłowych materiałów funkcjonalnych i konstrukcyjnych. Trzy ostatnie będą się mieścić w drugim budynku i tworzyć Nowoczesne Centrum ITmatyka, którego celem będzie połączenie zagadnień matematycznych z badaniami materiałowymi.

"Będzie tam także duży serwer obliczeniowy, który będzie wspomagał prace badawcze a także prace zlecane przez przedsiębiorców. Wszystko w całości tworzy spójne podejście do szeroko rozumianej metrologii, w obszarze której jesteśmy jednym z liderów w kraju" - podkreśla prof. Robak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowcy będą rozwiązywać problemy przemysłu. Powstają innowacyjne centra naukowe
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA