PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nauki ścisłe to nie wszystko, by wygrać na zmieniającym się rynku pracy

  • Aleksandra Helbin
    AH
  • 5 lis 2019 12:32

Dzisiejszy rynek pracy wygląda zupełnie inaczej niż 10-20 lat temu. Obecnie mamy duże zapotrzebowanie na stanowiska, które jeszcze przed kilkoma laty w ogóle nie istniały. Takie zmiany wymagają nowego podejścia edukacji. Kluczowa będzie nauka nowych, cyfrowych umiejętności i interdyscyplinarne podejście do przedmiotów.

Nauki ścisłe to nie wszystko, by wygrać na zmieniającym się rynku pracy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Dla wielu ekspertów przyszłością edukacji jest STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, matematyka).
  • Metoda łączy różne umiejętności i naukę wielu przedmiotów.
  • Jednym z narzędzi w STEAM jest programowanie, nazywane kluczową umiejętnością przyszłości.

 - Jeszcze dekadę temu nie wiedzieliśmy, kim jest coolhunter czy trendsetter - tłumaczyła Monika Kiliańska, headhunter IT w firmie rekrutacyjnej Antal.

Przypomina ona także, że 10 lat temu nie mówiło się o agencjach pracy robotów. - Dziś to robot i algorytm mogą zastąpić podstawowe czynności wykonywane wcześniej przez pracownika, pozwalając mu skupić się na bardziej konstruktywnych działaniach - dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Więcej o zawodach, których kilkanaście lat temu nie było tutaj: Tych 15 zawodów jeszcze niedawno nie było. Dziś są na topie

Zmiana ta będzie postępować. Jak szacował Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w ciągu 20 lat 80 proc. z nas będzie pracowało w zawodach, których dziś nie ma.
- Kiedy uzmysłowimy sobie, co kryje się za tymi liczbami, okaże się, jak duża zmiana technologiczna przed nami – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jego zdaniem telekomunikacja i informatyzacja będą miały ogromny wpływ na to, jak zmieni się rynek pracy.

Jak przygotować się do tej zmiany? Kluczowa jest nauka nowych, cyfrowych umiejętności i interdyscyplinarne podejście do przedmiotów.

Dla wielu ekspertów przyszłością edukacji jest STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, matematyka), która łączy różne umiejętności i naukę wielu przedmiotów.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba doktorantów STEAM wzrosła ponad dwukrotnie do prawie 700 tys. Jednocześnie jednak studenci wiedzą niewiele o psychologicznym, ekonomicznym czy etycznym wymiarze ich pracy. Tymczasem nowe podejście ma łączyć naukę i sztukę, uczyć interdyscyplinarnego podejścia, widzieć zależności tam, gdzie pozornie ich nie ma.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauki ścisłe to nie wszystko, by wygrać na zmieniającym się rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA