Nauka zasiadła z biznesem przy Okrągłym Stole Innowacji

- Priorytetem rządu jest wspieranie innowacyjności i wprowadzanie rozwiązań dających impuls dla pogłębiania współpracy nauki z biznesem - mówiła podczas spotkania, które odbyło się 13 lutego Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauka zasiadła z biznesem przy Okrągłym Stole Innowacji

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 lut 2013 21:37


Przy symbolicznym okrągłym stole obok minister Kudryckiej zasiadło kilkudziesięciu rektorów szkół wyższych oraz szefów i przedstawicieli wiodących na polskim rynku firm zainteresowanych współpracą z nauką, m.in. Alcatel Lucent, Samsung Electronics, Microsoft, Google, KGHM Polska Miedź S.A., PGNIG S.A. i VOX Grupa Kapitałowa, a także laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators.

Celem spotkania było omówienie polityki rządu wobec wyzwań, które stoją przed polskim sektorem badań i rozwoju oraz kwestii wzmocnienia współpracy między przedstawicielami nauki i biznesu. – Wprowadziliśmy już rozwiązania ułatwiające przedstawicielom biznesu współdecydowanie o kierunku zmian w szkolnictwie wyższym i nauce oraz sprzyjające współfinansowaniu przez biznes prac badawczo-rozwojowych. Czas na kolejne, przynoszące wymierne korzyści rozwiązania – mówiła minister Kudrycka.

– Laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators po powrocie z Doliny Krzemowej pokazują innym, jak przekuwać efekty swoich badań w biznesowy sukces. Szerzenie kultury innowacyjności w Polsce, połączone z rosnącym wkładem sektora prywatnego w proces komercjalizacji, to klucz do sukcesu – dodała minister nauki.

W trakcie spotkania prof. Barbara Kudrycka przedstawiła pakiet innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez MNiSW, które pobudzą współpracę pomiędzy sektorem przedsiębiorców, a jednostkami naukowymi. Minister nauki opowiedziała m.in. o propozycji zmian podatkowych sprzyjających polskim naukowcom oraz nowych regulacjach prawnych, które umożliwią im czerpanie zysków z wynalazków i patentów.

Debata przedstawicieli świata nauki i biznesu dotyczyła też kwestii praw autorskich, zamówień publicznych w nauce, a także innych aspektów komercjalizacji wyników B+R. Na spotkaniu zaprezentowana została także  najnowsza edycja poradnika „Komercjalizacja B+R dla praktyków 2013”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.