×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nauczycielom bardziej opłaca się pracować w McDonald's niż w szkole

  • Autor: PAP/AT
  • 16 lis 2021 21:33

Niedobory kadrowe w szkołach w Stanach Zjednoczonych powodują przechodzenie na naukę zdalną lub okresowe zamknięcie placówek. Trudna sytuacja jest skutkiem pandemii i niskich wynagrodzeń oferowanych pedagogom.

Nauczycielom bardziej opłaca się pracować w McDonald's niż w szkole
Masowe zamykanie szkół lub nauka zdalna. Wszystko przez brak nauczycieli (fot. shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Szkoły publiczne w coraz większej liczbie stanów decydują się na doraźne przejście na naukę zdalną, a nawet całkowicie zamykają swoje dni dla uczniów na kilka dni.
  • Lukę na rynku pracy w oświacie próbuje się uzupełnić nauczycielami często emerytowanymi, którzy obawiają się wchodzenia w obszary podwyższonego ryzyka pandemicznego panującego w salach lekcyjnych.
  • Podwyżki w ostatnim kwartale o 0,7 proc. nie nadążają za wzrostami wynagrodzeń w innych obszarach. W niektórych sytuacjach bardziej opłacalna jest praca w McDonald's niż wykonywanie zawodu nauczyciela.

"Mamy do czynienia z problemem, który istniał przed pandemią, przez pandemię został zaostrzony i nie zniknie wraz z wygaśnięciem pandemii" - twierdzi Michael Rice, nadinspektor ds. edukacji publicznej w Michigan w serwisie informacyjnym Axios.

Z ogólnokrajowego raportu o zatrudnieniu wynika, że w październiku 2021 roku w sektorze edukacji aktywnych było o 575 tys. pracowników mniej niż w lutym 2020 roku.

65 tys. zatrudnionych w edukacji publicznej odeszło z pracy między wrześniem a październikiem bieżącego roku - informuje Biuro Statystyki Zatrudnienia.

"Wynagrodzenia nauczycieli spadły w ciągu ostatnich kilku lat, zmniejszając zainteresowanie pracą w tym zawodzie" - tłumaczy ekonomistka Susanna Loeb, dyrektor Instytutu Annenberg na Uniwersytecie Browna.

Analiza Instytutu Polityki Gospodarczej pokazuje, że różnica płac pomiędzy nauczycielami a pracownikami pozostałych sektorów, gdzie wymagany jest porównywalny stopień wykształcenia, w 2018 roku wynosiła ok. 21 proc., podczas gdy w połowie lat 90. szacowana była na 6 proc.

W 2021 roku wzrosły płace zatrudnionych w oświacie, ale podwyżki w ostatnim kwartale o 0,7 proc. nie nadążają za wzrostami wynagrodzeń w innych obszarach.

"W niektórych sytuacjach bardziej opłacalna jest praca w McDonald's niż wykonywanie zawodu nauczyciela" - zauważa Bloomberg. Lukę na rynku pracy w oświacie próbuje się uzupełnić nauczycielami często emerytowanymi, którzy obawiają się wchodzenia w obszary podwyższonego ryzyka pandemicznego panującego w salach lekcyjnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauczycielom bardziej opłaca się pracować w McDonald's niż w szkole

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA