PARTNERZY PORTALU

Nauczyciele składają do prezydenta petycję o zawetowanie "lex Czarnek"

  • Autor: PAP/JP
  • 8 gru 2022 12:00

Dzisiaj złożymy w kancelarii podawczej prezydenta Andrzeja Dudy petycję przeciwko +lex Czarnek+ z prośbą o ponowne zawetowanie tej ustawy – powiedział w czwartek Mirosław Kozik ze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Pod petycją podpisało się 13 tys. osób – dodał

Nauczyciele składają do prezydenta petycję o zawetowanie "lex Czarnek"
Mirosław Kozik z ZNP (fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA
  • Sejm odrzucił 1 grudnia uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej.
  • "Dzisiaj złożymy w kancelarii podawczej pana prezydenta (Andrzeja Dudy - przyp. red.) petycję przeciwko 'lex Czarnek' z prośbą o ponowne zawetowanie tej ustawy" - powiedział w czasie czwartkowej konferencji prasowej Mirosław Kozik z ZNP.
  • "W krótkim czasie, bo zaledwie kilkunastu dni, z inicjatywy Klubu Młodego Nauczyciela (ZNP - przyp. red.) udało się zebrać ponad 13 tys. podpisów. Ta petycja żyje i gdyby nie ograniczenie czasowe, te głosy spływałyby dalej" - podkreślił Kozik.

Kozik ocenił, że nowela Prawa oświatowego "może cofnąć polską szkołę o dekady i na dekady, uderzając w ucznia, w nauczyciela i całe środowisko edukacyjne."

"Od kilku miesięcy uczniowie, nauczyciele, rodzice, samorządowcy, organizacje pozarządowe, wbrew temu, co pan minister (Czarnek - przyp. PAP) mówi w przestrzeni publicznej, nie popierają +lex Czarnek+, a walczą z +lex Czarnek+, dając temu wyraz na pikietach, protestach, podpisując petycje" - zaznaczył przedstawiciel ZNP.

Czytaj też: Zniknie popularny sposób na uniknięcie płacenia składek ZUS. Nowe przepisy od 1 stycznia 2023 roku

Uzasadniał, że nowela powoduje zagrożenie dla otwartości szkoły, która powinna uczyć krytycznego i logicznego myślenia.

Kozik przypomniał, że prezydent Duda zawetował wcześniejszą nowelę "Prawa oświatowego. W styczniu br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratorów oświaty oraz zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Była ona krytykowana przez opozycję, związki zawodowe zrzeszające nauczycieli, samorządy i organizacje pozarządowe. W marcu prezydent Andrzej Duda ją zawetował.

Nowa ustawa oświatowa jest bardzo podobna do tej zawetowanej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nauczyciele składają do prezydenta petycję o zawetowanie "lex Czarnek"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA