Nauczyciele bez pracy? Roboty mogą zmienić system edukacji

• W placówkach edukacyjnych na całym świecie już są testowane roboty obdarzone sztuczną inteligencją.
• Do końca roku w szkołach w Korei Południowej ma się pojawić ponad 2 tys. robotów EngKey, które będą uczyły dzieci języka angielskiego.
• W Polsce natomiast studenci z Politechniki z Białegostoku stworzyli sterowanego aplikacją mobilną robota o nazwie Photon, który uczy dzieci programowania i do tego sam się rozwija.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele bez pracy? Roboty mogą zmienić system edukacji

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 wrz 2016 15:50


Raport Edu-Tech 2016 poświęcony nowoczesnej nauce i technologiom w świecie edukacji, donosi o robotach, które mają wspierać kształcenie najmłodszych pokoleń. Przeznaczone do szkolenia roboty obdarzone sztuczną inteligencją już testowane są w placówkach edukacyjnych na całym świecie.

EngKey, robot uczący języka angielskiego, wprowadzany jest obecnie do szkół w Południowej Korei, a do końca roku ma pojawić się ich ponad 2 tysiące. Innym przykładem takiego urządzenia może być Shellmo – edukacyjny robot zasilany platformą Arduino, który dziecko może wydrukować w drukarce 3D (robot jest na licencji CC).

Czytaj też: Likwidacja gimnazjów, reforma oświaty: Nawet 12 lat potrwają zwolnienia nauczycieli

Sukces w tym zakresie mamy nawet w Polsce: sterowany aplikacją mobilną robot Photon, stworzony przez studentów z Politechniki z Białegostoku, uczy dzieci programowania i do tego sam się rozwija.

Roboty zamiast nauczycieli to tylko kwestia czasu?

Sztuczna inteligencja i robotyka wchodzą do edukacji na wszystkich poziomach: od bycia asystentem edukacyjnym dzieci w przedszkolu (robot Tega z Tel Avivu), po asystenta dla studentów (Jill Watson z Gruzji). Co ciekawe, w eksperymencie który przeprowadził Ashok Goel w ramach kursu Knowledge Based Artificial Intelligence na Georgia Institute of Technology okazało się, że nikt z ponad 300 studentów nie zauważył, że ich tutorem był robot.

Inne obszary technologiczne — jak druk 4D — są jeszcze na tak wczesnym etapie rozwoju, że ich wykorzystanie w edukacji na razie trudno sobie wyobrazić, ale z drugiej strony być może już niedługo możliwe będzie drukowanie na poziomie każdej klasy przedmiotu, który umożliwi śledzenie pewnych procesów.

Trendy na najbliższe lata

Z ostatniego raportu Technavio wynika, że rozwój wspomagania nauczania studentów poprzez asystę sztucznej inteligencji to najważniejszy trend w zakresie rynku edukacji na lata 2016-2020. Rozwój automatyzacji i robotyki ma dotyczyć przede wszystkim takich aspektów, jak wprowadzenie robotów jako nauczycieli do klas, wykorzystanie gamifikacji w edukacji, wzrost wykorzystania inteligentnych zabawek w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz rozwój robotyki edukacyjnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.