PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Narodowe Centrum Nauki przeznaczy ponad 22 mln zł dla młodych badaczy

  • Autor: PAP/AKC
  • 29 lip 2022 15:17

32 badaczy z całej Polski, którzy od niedawna mają stopień naukowy doktora, otrzyma w sumie ponad 22 mln zł na badania i staże w prestiżowych zagranicznych ośrodkach w ramach konkursu Sonatina - poinformowało w piątek Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Narodowe Centrum Nauki przeznaczy ponad 22 mln zł dla młodych badaczy
Laureaci szóstej edycji konkursu podejmują ważne dla współczesnej nauki zagadnienia badawcze (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W tej edycji naukowcy złożyli 157 wniosków, a eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 32 z nich o wartości ponad 22 mln złotych.
  • Wskaźnik sukcesu wyniósł 20,4 proc. - wynika z informacji przekazanych przez NCN.
  • Granty pokryją koszty pełnoetatowego zatrudnienia laureatów w polskich jednostkach naukowych, realizacji badań podstawowych i aplikacyjnych oraz trwających od 3 do 6 miesięcy staży zagranicznych.

Najwięcej, bo 13 laureatów wyłoniono w grupie nauk ścisłych i technicznych. Otrzymali oni ponad 8 mln zł. Podobną kwotę finansowania przyznano 8 wnioskom w grupie nauk o życiu. W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce eksperci zakwalifikowali do finansowania 11 wniosków na łączną kwotę ponad 6 mln zł.

Jak zwrócono uwagę w informacji NCN, laureaci szóstej edycji konkursu podejmują ważne dla współczesnej nauki zagadnienia badawcze, np. z obszaru rolnictwa czy ekologii. Na przykład dr Katarzyna Tyśkiewicz z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, wchodzącego w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz, poszukuje źródeł naturalnych substancji o działaniu przeciwgrzybiczym oraz opracowuje metody ich separacji i oczyszczania. Według Tyśkiewicz uzyskanie ekstraktów nadkrytycznych z brązowych alg morskich pozwoli na wytworzenie nowoczesnych środków ochrony roślin.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Droga do sukcesu bywa kręta. Są czynniki, które sprawiają, że łatwiej nią podążać

Finansowanie otrzymała również dr Katarzyna Tołkacz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. W swojej pracy analizuje związek zmian klimatu z rozprzestrzenianiem się pasożytów zewnętrznych (takich jak pchły i kleszcze) oraz przenoszonych przez nie pasożytów krwi, na przykładzie trzech gatunków pingwinów - pingwinów Adeli, pingwinów białobrewych i pingwinów maskowych - zamieszkujących Szetlandy Południowe.

Laureaci zajmą się też zdrowiem. Międzypokoleniowej dziedziczności chorób wątroby u potomstwa myszy uzyskanego przy użyciu technologii wspomaganego rozrodu przyjrzy się dr Maria Florencia Heber z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowe Centrum Nauki przeznaczy ponad 22 mln zł dla młodych badaczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA