PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Narodowe Centrum Nauki nie pomoże współpracującym z Rosją

W obecnie prowadzonych naborach w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można zakładać współpracy z jednostkami z Federacji Rosyjskiej. Wkrótce wszyscy grantobiorcy nie będą mogli ze środków NCN prowadzić żadnej współpracy z jednostkami z tego kraju – poinformowała agencja.

  • Autor: PAP/JP
  • 24 mar 2022 13:07
Narodowe Centrum Nauki nie pomoże współpracującym z Rosją
W obecnie prowadzonych naborach w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można zakładać współpracy z jednostkami z Federacji Rosyjskiej (Fot. Pixabay)
REKLAMA

W związku z agresją Rosji na Ukrainie wiele organizacji naukowych zawiesza współpracę naukową z instytucjami z Rosji. PAP zapytała Narodowe Centrum Nauki - agencję, która rozdziela pieniądze na badania naukowe w Polsce - o to, jaka jest jej polityka w tej kwestii.

"W obecnie prowadzonych naborach w konkursach NCN nie można zakładać współpracy z jednostkami z Federacji Rosyjskiej. W formularzu wniosków taka możliwość została po prostu wyłączona" - przekazała PAP Anna Korzekwa-Józefowicz z NCN.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Zawieszamy także możliwość współpracy instytucjonalnej z jednostkami z Rosji w realizowanych projektach. W najbliższych dniach grantobiorcy NCN otrzymają informację, że z pieniędzy NCN nie można prowadzić żadnej współpracy z jednostkami z tego kraju. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się też np. niemiecka agencja DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft - PAP)" - wskazała.

Dodała, że w marcu było 78 realizowanych projektów NCN, w których zakładana była współpraca z Federacją Rosyjską. Oznacza to, że nie są one jeszcze zakończone ani rozliczone.

"Szczegółowej informacji o stanie realizacji tej współpracy nie mamy" - dodała Korzekwa-Józefowicz.

NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do zadań agencji należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowe Centrum Nauki nie pomoże współpracującym z Rosją

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA