PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej bez dyrektora. Grażyna Żebrowska zrezygnowała

  • Autor: PAP/JP
  • 2 sie 2022 17:11

Z funkcji dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) zrezygnowała dr Grażyna Żebrowska - poinformowała we wtorek agencja. Funkcję tę sprawowała ponad dwa lata.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej bez dyrektora. Grażyna Żebrowska zrezygnowała
Grażyna Żebrowska (fot. GZ Photo/nawa.gov.pl)
REKLAMA

Żebrowska pełniła funkcję dyrektora NAWA od maja 2020 r. NAWA to rządowa agencja podlegająca ministrowi edukacji i nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Powstała w 2017 r.

"Mając na uwadze przede wszystkim dobro agencji, jej pracowników i beneficjentów zrezygnowałam z funkcji dyrektora. Agencją zarządzałam w bardzo trudnym okresie czasu, a mimo to instytucja dynamicznie się rozwinęła, a marka NAWA zyskała większy prestiż i rozpoznawalność. To był dla mnie zaszczyt zarządzać tak potrzebną dla polskiej nauki agencją i współpracować z tak wspaniałym zespołem" - powiedziała cytowana w komunikacie NAWA Żebrowska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W komunikacie przypomniano, że gdy Żebrowska sprawowała funkcję dyrektora agencja przygotowała programy, które były odpowiedzią na pandemię COVID-19, protesty na Białorusi oraz wojnę w Ukrainie. Wśród nich były takie inicjatywy jak "Solidarni z Białorusią", "Solidarni z Ukrainą", a także specjalne, covidowe edycje przedsięwzięć agencji.

"W tym trudnym czasie udało się jednakże ustabilizować pracę agencji, czyli przede wszystkim przygotować ofertę programową, która dobrze odpowiada na potrzeby środowiska naukowego w zakresie wymiany i współpracy międzynarodowej. Propozycje NAWA, takie jak programy Anders NAWA, Banach NAWA czy Polskie Powroty zyskały renomę wśród studentów i naukowców" - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że bliska współpraca NAWA z innymi agencjami działającymi w obszarze innowacji i nauki pozwoliła na bardziej efektywne wykorzystywanie funduszy przez polskich naukowców.

"Międzynarodowe uznanie dla jakości działań NAWA potwierdza podpisana w ubiegłym roku umowa o współpracy ze niemieckim odpowiednikiem - DAAD. Porozumienie pozwoli m.in. na rozszerzanie polsko-niemieckiej współpracy międzyuczelnianej, wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony czy też wzajemną promocję oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego" - zaznaczono.

Dr Grażyna Żebrowska z wykształcenia jest fizykiem. Uzyskała doktorat z zastosowań nauk fizycznych w medycynie na Uniwersytecie Rennes 1 we Francji i na Uniwersytecie Gdańskim.

W latach 2003-2019 pracowała jako doradca ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, USA. Do jej obowiązków należało inicjowanie i ułatwianie współpracy między polskimi i amerykańskimi instytucjami naukowymi i akademickimi. Była również zaangażowana w promowanie polskich uczelni wyższych i jednostek naukowych w Stanach Zjednoczonych. Od 2019 r. sprawowała funkcję dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej bez dyrektora. Grażyna Żebrowska zrezygnowała

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA