Najwięcej studentów odpada na pierwszym roku

Co czwarty student odchodzi z uczelni po pierwszym roku. Wielu odsieje rozpoczynająca się właśnie sesja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najwięcej studentów odpada na pierwszym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Metro

20 sty 2015 8:09


Na uczelniach zaczyna się właśnie zimowa sesja egzaminacyjna. Będzie to prawdziwy sprawdzian dla tych, którzy dopiero zaczęli studia. Najwięcej studentów odpada właśnie na pierwszym roku - informuje "Metro".

Nie sposób dokładnie oszacować, ilu studentów kończy naukę po pierwszym roku, bo oblali egzaminy, a ilu rezygnuje z innych przyczyn. Ministerstwo Nauki takich danych nie gromadzi, a uczelnie niechętnie się nimi chwalą. Tłumaczą, że nie muszą precyzyjnie notować, z jakiego powodu ubywa im studentów.

Eksperci z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyliczyli, że w 2012 r. naukę po pierwszym roku przerywało 25 proc. wszystkich studentów. Ale aż 42 proc. tych, którzy wybrali kierunki matematyczno-statystyczne i fizyczne, oraz 32 proc. inżynieryjno-techniczne. Studia ścisłe i techniczne, reklamowane jako dające dobrą pracę, okazują się dla wielu osób zwyczajnie za trudne.

"Ubolewamy nad tym, ale musimy stawiać młodzieży wymagania. Mamy kształcić ludzi, którzy będą zmieniać Polskę i Europę. Nie możemy obniżyć poprzeczki" - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.