Najlepsze uczelnie świata: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski spadają w rankingu

• Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) - liście 500 najlepszych uczelni świata.
• Oba uniwersytety znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były w czwartej setce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najlepsze uczelnie świata: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski spadają w rankingu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 sie 2016 14:58


W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata, według Academic Ranking of World Universities, został amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazły się również uczelnie z USA: Stanford oraz University of California z Berkeley.

Najlepsza europejską uczelnią jest w rankingu brytyjski Cambridge, który w tym roku awansował na 4. miejsce zestawienia (rok temu był na miejscu 5.).

Najlepsze polskie uczelnie

Jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w zestawieniu - UW i UJ - zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia rankingu zauważalny spadek pozycji - od ponad dekady zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Jagielloński zajmowały miejsca w czwartej setce zestawienia. W tym roku zajęły miejsca w ostatniej setce zestawienia (grupa uczelni z numerami od 401 do 500).

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Academic Ranking of World Universities

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.