PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Najlepsze uczelnie na świecie, studia: Harvard, Stanford i Cambridge na podium. Jak wypadł Uniwersytet Warszawski i Jagielloński?

  • Autor: PAP/AT
  • 16 sie 2017 13:45

Najlepszą uczelnią świata - w rankingu szanghajskim (ARWU) - został Harvard. Na kolejnych miejscach znalazły się Stanford i Cambridge. W tegorocznym zestawieniu znalazły się dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

Najlepsze uczelnie na świecie, studia: Harvard, Stanford i Cambridge na podium. Jak wypadł Uniwersytet Warszawski i Jagielloński?
Adobe Stock
REKLAMA

• Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

• Najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard.Na drugim miejscu znalazł się amerykański Stanford, a na trzecie miejsce awansował brytyjski Cambridge (w ubiegłym roku był na 4. miejscu).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W rankingu szanghajskim (ARWU) - prestiżowej liście 500 najlepszych uczelni świata - znalazły się dwie polskie uczelnie. Uniwersytet Warszawski powrócił do czwartej setki, a Uniwersytet Jagielloński - znalazł się w piątej setce.

W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard. Na drugim miejscu znalazł się amerykański Stanford, a na trzecie miejsce awansował brytyjski Cambridge (w ubiegłym roku był na 4. miejscu).

W tegorocznym zestawieniu znalazły się dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

Uniwersytet Warszawski w tym roku powrócił do czwartej setki wykazu - zajmuje teraz pozycję bliską 300. miejsca. Od początku istnienia rankingu UW był w czwartej setce, tylko w ubiegłym roku zanotowano spadek uczelni do piątej setki. UW jednak wyszło z tego impasu. Z danych ARWU wynika, że przez ostatni rok UW poprawił swoją pozycję o ponad 100 miejsc.

Czytaj też: Ranking Szkół Wyższych, studia: Te uczelnie są najlepsze w Polsce

Uniwersytet Jagielloński tymczasem zajmuje miejsce w pierwszej połowie piątej setki zestawienia. W latach 2004-2015 uczelnia była lepiej pozycjonowana w rankingu, znajdowała się w czwartej setce. W 2016 r. UJ przesunęło się jednak do dalszej setki i w tym roku podobny wynik się utrzymał.

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni. Przy każdej uczelni zamieszczany jest jednak wykres, który pozwala oszacować pozycję uczelni i pokazuje jej zmiany w rankingu w czasie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najlepsze uczelnie na świecie, studia: Harvard, Stanford i Cambridge na podium. Jak wypadł Uniwersytet Warszawski i Jagielloński?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA