Dzisiaj rolnictwo jest niesłychanie blisko związane z nauką - powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski we wtorek podczas inauguracji 68. roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Ocenił też, że w czasie pandemii rolnictwo zdaje egzamin, a w Europie mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

- Unijny komisarz ds. rolnictwa połączył się za pośrednictwem internetu z uczestnikami inauguracji.
- W swoim przemówieniu Janusz Wojciechowski podkreślił, że "wszelki postęp w rolnictwie, ale także nowe wyzwania, które przed rolnictwem stoją, wymagają wiedzy naukowej".
- Przyznał też, że studenci wybrali "bardzo interesujący, ale też bardzo wymagający zawód
"Dzisiaj w Unii Europejskiej realizujemy priorytety jeśli chodzi o przyszłość rolnictwa w Europe - myślę przede wszystkim o +zielonym ładzie+, który jest wielkim planem zreformowania rolnictwa w taki sposób, żeby było bardziej przyjazne dla środowiska, dla klimatu, bardziej odporne na sytuacje kryzysowe, żeby rozwijało się w sposób zrównoważony" - mówił komisarz.
W jego ocenie rolnictwo w czasie pandemii zdaje egzamin i mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe w Europie, ale - jak podkreślił komisarz - musimy intensywnie pracować, by bezpieczeństwo żywnościowe zostało zachowane też w dłuższej perspektywie, dla przyszłych pokoleń.
Zwracając się do studentów Wojciechowski powiedział, że wybrali "bardzo interesujący, ale też bardzo wymagający zawód". "Współczesny rolnik musi być człowiekiem wszechstronnie wykształconym, można powiedzieć człowiekiem renesansu, wykazującym się wiedzą z różnych dziedzin i korzystającym z dorobku nauki" - powiedział komisarz podkreślając, że Polska jest ważną częścią rolnictwa europejskiego.
Nowy rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. inż. Sylwester Tabor przypomniał, że w tym roku przypada 130-lecie nauczania rolnictwa na poziomie wyższym w Krakowie, nauczania zapoczątkowanego przez Studium Rolnicze, powołane przy Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (UR powstał ze zlikwidowanych wydziałów Rolniczego i Leśnego UJ - PAP).
"Skomplikowana sytuacja polityczna i epidemiczna na świecie spowodowały, że nadal każdego dnia co dziesiąta osoba na świecie kładzie się spać głodna. Widać, zatem jak wiele pracy pozostało przed nauką i kształceniem rolniczym w Polsce i na świecie" - powiedział rektor.
Podkreślił, że nauki rolnicze jak żadne inne dbają o zrównoważony rozwój środowiska i społeczeństw i "bazują na gruncie poznania praw rządzących przyrodą, a nie na gruncie ideologii".

KOMENTARZE (0)