Na szkolenia dla bezrobotnych ponad 60 mln złotych więcej niż w rekordowym roku

Pod koniec marca na jedną ofertę pracy przypadało średnio w kraju 57 bezrobotnych. Tak źle nie było od sześciu lat. Osoby szukające zajęcia biorą udział w dziesiątkach kursów, które nie przekładają się na zatrudnienie - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na szkolenia dla bezrobotnych ponad 60 mln złotych więcej niż w rekordowym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

23 kwi 2013 8:50


Jak wynika z informacji dziennika, niektórym urzędom pracy zdarza się oferować kilkanaście typów szkoleń. PUP w Radomiu w swojej ofercie ma m.in. szkolenie z aktywnego poszukiwania pracy, obsługi komputera, kasy fiskalnej i kurs na prawo jazdy. - Ostatnio dużą popularnością cieszy się kurs na operatora koparkoładowarki - mówi DGP Dariusz Strzelec, rzecznik urzędu.

Bezrobotni mogą się też szkolić na pilota wycieczek. W programie kursu m.in. dwie wycieczki, zajęcia teoretyczne i praktyczne. PUP chce przeszkolić w ten sposób 30 osób. Za jedną zapłaci ok. 1200 zł.

Bezrobotni nie chcą być postrzegani jako naciągacze, którzy uczestniczą w szkoleniach, by skubać państwo. Wskazują przy tym na dane dotyczące ofert pracy. Jak wynika z wyliczeń DGP, marzec był rekordowy pod tym względem. Pod koniec marca na jedną ofertę pracy przypadało średnio w kraju 57 bezrobotnych. Tak źle nie było od sześciu - podkreśla dziennik.

Najtrudniej jest w trzech województwach: podlaskim, podkarpackim i lubelskim. Tam na jedną ofertę zatrudnienia przypadało aż 82-88 bezrobotnych.

Pogarszanie się sytuacji powstrzymały urzędy pracy. Zwiększyła się liczba osób wysyłanych do pracodawców na staże - pisze dziennik.

W tym roku urzędy pracy mają (...) blisko 4,7 mld zł na walkę z bezrobociem, w tym na szkolenia 367 mln zł (o 60 mln zł więcej niż w rekordowym 2010 r.). Jednak szkolenia nie należą do efektywnych metod ograniczania bezrobocia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.