PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Na pomoc rynkowi pracy. Szkoły będą śledzić losy swoich absolwentów

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj (2 lutego) projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający rozwiązania prawne umożliwiające pozyskiwanie i przetwarzanie danych rejestrowych niezbędnych do monitoringu losów absolwentów szkół ponadpodstawowych, w tym w szczególności szkolnictwa branżowego. Ma to pozwolić na lepsze dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Na pomoc rynkowi pracy. Szkoły będą śledzić losy swoich absolwentów
Niedostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy od dawna stanowi problem. Trudno przewidzieć, czy przyjęty właśnie projekt coś w tej materii zmieni (fot. Shutterstock).
REKLAMA
  • Monitorowanie losów absolwentów szkół ponadpodstawowych ma wpłynąć na lepsze dostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy.
  • Zbieraniem danych będą się zajmowali dyrektorzy szkół, składając informację do SIO, pracownicy okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  • Eksperci rynku pracy obawiają się, że monitorowanie losów absolwentów nie zapewni realizacji wyznaczonego celu, ale całkowicie wykluczyć tego nie można.

Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy umożliwiające śledzenie losów absolwentów publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych, których celem ma być lepsze dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz zapewnienie absolwentom lepszej mobilności edukacyjnej i zawodowej. Projekt przepisów regulujący tę kwestię został dziś przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiana nowelizacyjna ma polegać głównie na dodaniu do ustawy – Prawo oświatowe art. 26b, który kompleksowy ureguluje sprawy monitorowania karier absolwentów szkół ponadpodstawowych. Zarówno tych publicznych jak i niepublicznych.

Pozwoli to na stworzenie jednolitego, kompleksowego i działającego centralnie systemu monitoringu absolwentów szkół ponadpodstawowych, a więc branżowych szkół I i II stopnia, techników i szkół policealnych, liceów ogólnokształcących oraz szkół specjalnych przysposabiających do pracy, a także studiów wyższych, których kariery na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym z sierpnia 2018 r. są już monitorowane poprzez system ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szybkie wdrożenie

Zgodnie z ust. 1 i 2 projektowanego przepisu za prowadzenie monitoringu karier absolwentów ma odpowiadać minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Monitoring zaś ma być prowadzony na podstawie:

  • danych z systemu informacji oświatowej (SIO), które są dostarczane przed dyrektorów placówek oświatowych;
  • danych zawartych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on;
  • danych gromadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne;
  • danych gromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na pomoc rynkowi pracy. Szkoły będą śledzić losy swoich absolwentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA