×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na polskich uczelniach 70 tys. studentów z zagranicy, głównie z Ukrainy

Obcokrajowcy coraz chętniej przyjeżdżają na polskie studia. Ze Wschodu: żeby zdobyć pracę na miejscu. Z Zachodu: żeby zdobyć dyplom i wrócić do siebie.

Na polskich uczelniach 70 tys. studentów z zagranicy, głównie z Ukrainy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Studenci z zagranicy stanowią obecnie około 5 proc. ogółu studentów w Polsce, ale szybko ich przybywa.
  • Z blisko 70 tys. zagranicznych studentów ponad połowa pochodzi z Ukrainy, ale rośnie też liczba chętnych m.in. z Indii i innych krajów azjatyckich.
  • Studenci z zamożnych krajów - jak USA, Norwegia, czy Szwecja - są zainteresowani medycyną. Jednak po zakończeniu nauki przeważnie wracają do swoich krajów.

- Polska jest z pewnością coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania dla obcokrajowców. Mamy dużą dynamikę wzrostu liczby studentów z zagranicy - w ostatnim roku był to wzrost 10-procentowy. Obecnie mamy blisko 70 tys. studentów zagranicznych na studiach pełnych. Głównie mówimy o studentach z takich krajów jak Ukraina czy Białoruś, ale pojawia się coraz więcej chętnych z rynków odległych - Indii, Chin, Wietnamu - mówi dr Zofia Sawicka, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Obcokrajowcy za studia na polskich uczelniach płacą, chyba że uda im się uzyskać stypendium, socjalne lub za wyniki w nauce - albo uczestniczą w którymś z programów studiów międzynarodowych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku 72,7 tys. cudzoziemców planowało studiować w Polsce przynajmniej jeden rok akademicki. Większość pochodziła z krajów europejskich, w tym ponad połowa z Ukrainy (37,8 tys., czyli 52 proc.).

Czytaj też: Studenci z Białorusi drugą największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach

- Zakres zainteresowań studentów z Ukrainy jest bardzo szeroki, głównie są to nauki społeczne. Natomiast patrząc na kierunki studiów, w których Polska jest rozpoznawalna, wysoko są studia na politechnikach - mówi dr Sawicka.

Nie tylko ze Wschodu

Drugą grupę pod względem liczebności stanowili w ubiegłym roku studenci z Białorusi (6 tys., czyli 8,3 proc.) oraz z Indii (3 tys., czyli 4,1 proc.). Statystyki pokazują również, że z roku na rok przyjeżdża ich coraz więcej z krajów skandynawskich, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Rosji i Turcji. Zdecydowana większość cudzoziemców (63,8 tys., czyli 87,8 proc.) podjęła studia stacjonarne, a prawie jedna trzecia (22,2 tys.) wybrała szkoły w województwie mazowieckim. Studenci z zagranicy stanowią obecnie około 5 proc. ogółu studentów w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Na polskich uczelniach 70 tys. studentów z zagranicy, głównie z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xyxy 2018-09-17 22:06:46

    Cudzoziemcy z biednych krajów nie jadą tu studiować, tylko mieć pretekst do pobytu. Wcale nie chodzą na zajęcia, mija rok i się zapisują na inne studia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA